avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 446 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... alcool in sange 2,02
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

alcool in sange 2,02

prima intalnire cu legea , am fost prins stationat , fara accident , fara victime, dosar penal. Ce variante de pedeapsa sa ma astept? mentionez ca depun la dosar caracterizari, contracte de munca, certificat nastere copil, certificat casatorie .
Cel mai recent răspuns: bebe.pescaru@yahoo.com , utilizator 21:15, 18 Martie 2021
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Codul penal:
Art. 336

Conducerea unui vehicul sub influenţa alcoolului sau a altor substanţe

(1) Conducerea pe drumurile publice a unui vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere de către o persoană care, la momentul prelevării mostrelor biologice, are o îmbibaţie alcoolică de peste 0,80 g/l alcool pur în sânge se pedepseşte cu închisoare de la unu la 5 ani sau cu amendă.

Veti primi o pedeapsa cu suspendare sub supraveghere.
Permisul de conducere va fi anulat.
Ultima modificare: Marți, 26 Mai 2020
Lăzăruţiu Lucian, Avocat
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Este foarte greu sa iesiti fara condamnare.
-este posibila o amenda penala in locul suspendarii sub supraveghere? la individualizarea pedepsei ?
- exista pericolul unei pedepse cu executare ??
Cu stima !!!
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Bună seara,
Textul de lege prevede și posibilitatea de a fi sancționat cu amenda, însă acest lucru va decide judecătorul în funcție de apărarea pe care dvs o aveți în cauza și în funcție de probele de care înțelegeți sa le folosiți..
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Individualizarea pedepsei se face in functie de circumstantele reale si personale.
Cu o aparare eficenta, este posibil sa obtineti o solutie de condamnare la amenda penala.
Trebuie sa stiti ca permisul se anuleaza in cazul acestei solutii.

Alte discuții în legătură

Bună ziua, am o întrebare și va mulțumesc anticipat pentru ... lau4rally lau4rally Bună ziua, am o întrebare și va mulțumesc anticipat pentru răspuns. Sa dispus punerea în mișcare a acțiunii penale fata de mine, într-un dosar pentru ... (vezi toată discuția)
Aseară am condus mașina 30 metri cu o alcolemie de 0.66 in ... Ionut2345 Ionut2345 Aseară am condus mașina 30 metri cu o alcolemie de 0.66 in aerul expirat . Ulterior am fost dus la UPU pentru analize, nu au fost anumite evenimente, avarii ... (vezi toată discuția)
Retinerea permisului Barbuceanu Barbuceanu Buna ziua! Pe 12.12.2016 permisul de conducere mi a fost retinut din cauza alcoolului 0.48 mg/l am fost la IML si dosarul a fost trimis la parchet. Cat poate ... (vezi toată discuția)