Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... alcool in sange 2,02
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

alcool in sange 2,02

prima intalnire cu legea , am fost prins stationat , fara accident , fara victime, dosar penal. Ce variante de pedeapsa sa ma astept? mentionez ca depun la dosar caracterizari, contracte de munca, certificat nastere copil, certificat casatorie .
Codul penal:
Art. 336

Conducerea unui vehicul sub influenţa alcoolului sau a altor substanţe

(1) Conducerea pe drumurile publice a unui vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere de către o persoană care, la momentul prelevării mostrelor biologice, are o îmbibaţie alcoolică de peste 0,80 g/l alcool pur în sânge se pedepseşte cu închisoare de la unu la 5 ani sau cu amendă.

Veti primi o pedeapsa cu suspendare sub supraveghere.
Permisul de conducere va fi anulat.
Lăzăruţiu Lucian, Avocat
Este foarte greu sa iesiti fara condamnare.
-este posibila o amenda penala in locul suspendarii sub supraveghere? la individualizarea pedepsei ?
- exista pericolul unei pedepse cu executare ??
Cu stima !!!
Bună seara,
Textul de lege prevede și posibilitatea de a fi sancționat cu amenda, însă acest lucru va decide judecătorul în funcție de apărarea pe care dvs o aveți în cauza și în funcție de probele de care înțelegeți sa le folosiți..
Individualizarea pedepsei se face in functie de circumstantele reale si personale.
Cu o aparare eficenta, este posibil sa obtineti o solutie de condamnare la amenda penala.
Trebuie sa stiti ca permisul se anuleaza in cazul acestei solutii.