avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 715 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Cat este latimea drumului de servitute?
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Cat este latimea drumului de servitute?

Buna ziua.
Cat este latimea drumului de servitute?
Cel mai recent răspuns: Boogy33 , utilizator 08:51, 18 Iunie 2020
Depinde de lungimea lui.
Cautati pe net "Norme tehnice lățime drum de servitute", ar trebui sa le gasiti ( sunt pe tel. ca lasam link)
Va multumesc frumos!
Daca nu ma insel este de minim 3.5m daca lungimea drumului nu este mai mare de 30 de metri si minim 7 metri daca drumul are lungimea de peste 30 de metri. Vedeti care sunt si cerintele urbanistice din zona.
Va multumesc! Ma voi uita!

Vladislav20 a scris:

Daca nu ma insel este de minim 3.5m daca lungimea drumului nu este mai mare de 30 de metri si minim 7 metri daca drumul are lungimea de peste 30 de metri. Vedeti care sunt si cerintele urbanistice din zona.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Drum de servitute liliana2022 liliana2022 doresc sa ma ajutati cu urmatoarea problema: suntem cativa proprietari care am cumparat unul in spatele celuilalt lasand un drum de servitude de 4m in ... (vezi toată discuția)
Ce latime trebuie sa aiba drumul de servitute ? ContSters55112 ContSters55112 Detin un teren cu deschiderea de 28 m si lungimea de aprox. 150 m. As vrea ca partea din spate sa o parcelez pentru vanzare, dar nu stiu ce latime minima ... (vezi toată discuția)
Care e latimea minima pentru un drum de servitute? Aurica TRUTA Aurica TRUTA Cumpar 27 arii teren dar nu am acces la el direct de la strada. Pentru aceasta, vecinul din fata, care are front de 27 metri la strada, imi da o bucatica de ... (vezi toată discuția)