avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 634 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Indemnizatie concediu medical
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Indemnizatie concediu medical

Buna ziua,
Concediu medical de 5 zile pe perioada saptamanii reduse la 4 zile; se plateste si ziua 5 sau doar cele 4 avand in vedere ca saptaman de lucru s-a redus cf art 52 (3) CM?
Cel mai recent răspuns: IldikoB , utilizator 15:17, 18 Iunie 2020
Se plateste si ziua a 5-a.
Multumesc mult! Puteti sa-mi spuneti exista un articol in acest sens in norme sau in OUG 158?
Vedeti art.57 din Normele de aplicare a OUG 158/2005.
Multumesc!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu medical pentru ingrijire copil cu handicap grav mitimama2000 mitimama2000 Sunt mama unui baiat autist in virsta de 8 ani si jumatate.Conform legii 448/2006 ,art .12, am dreptul la concediu medical pentru ingrijire copil bolnav pentru ... (vezi toată discuția)
Concediu boala 1membru 1membru Imi poate deconta un concediu de boala pe luna trecuta daca il trimit la sfarsitul acestei luni? Multumesc! (vezi toată discuția)
Concediu medical iuliana2707 iuliana2707 Buna seara! Ma numesc iuliana, sunt studenta(ultimul an de master) m-am angajat recent de 2 saptamani, spatamana acesta am avut o operatie de apendicita. Asi ... (vezi toată discuția)