avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 202 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Viza de flotant. Ce riscuri implica/lamuriri
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Viza de flotant. Ce riscuri implica/lamuriri

Bună ziua. Doresc și eu câteva lămuriri, legate de viza de flotant, și ce riscuri implică. Știu că se face pe 6 luni sau maxim 1 an.

Am o serie de nelămuriri, pe care le voi enumera mai jos:

1) Cel ce își face viza, schimbarea temporară de domiciliu, unde va primii scrisorile, coletele, amenzi s.a ?

2) La expirarea termenului de flotant (6 sau 12 luni), se va revenii pe adresa anterioară de pe buletin de la sine, sau trebuie făcută o nouă cerere/depunere de acte la autoritatea vechii adrese?

3) Pentru a face trecerea la flotant, trebuie instintata autoritatea actuală (primăria) de pe buletin, sau pur și simplu se depun actele la nouă adresa?

4) Ce riscuri/repercursiuni implică practic, atunci când îți faci flotant?

Mulțumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: adriandimitriu , utilizator 00:40, 23 Iunie 2020
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
atentie la diftongi!
1. corespondenta de la autoritati va veni la resedinta declarata. cea privata, acolo unde vrea primitorul (eu o primesc la birou, de ex.);
2. nu trebuie facuta nici o cerere;
3. se depun documentele la serviciul evidenta persoanei corespunzator resedintei ce se declara;
4. ce riscuri? e o obligatie legala

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Viza de flotant adramarw@yahoo.co.uk adramarw@yahoo.co.uk Buna seara, am fost rugata sa ajut o persoana care doreste sa isi inmatriculeze masina in Bucuresti. Pentru aceasta ar avea nevoie de o viza de flotant la ... (vezi toată discuția)
Obligatiile proprietarului la inchiriere danielamrom danielamrom Buna ziua, Am inchiriat de curand un apartament ( care este proprietatea parintilor mei, deci nu este pe numele meu) si atunci cand am anuntat ... (vezi toată discuția)
Diferenta intre flotant si primire in spatiu carmaw carmaw buna ziua, Mama mea( acum prea batrina ) are in prop o garsoniera pe care o inchiriaza de 5 ani la un cuplu=avem contract de inchiriere inregistrat dar nu au ... (vezi toată discuția)