Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Viza de flotant. Ce riscuri implica/lamuriri
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Viza de flotant. Ce riscuri implica/lamuriri

Bună ziua. Doresc și eu câteva lămuriri, legate de viza de flotant, și ce riscuri implică. Știu că se face pe 6 luni sau maxim 1 an.

Am o serie de nelămuriri, pe care le voi enumera mai jos:

1) Cel ce își face viza, schimbarea temporară de domiciliu, unde va primii scrisorile, coletele, amenzi s.a ?

2) La expirarea termenului de flotant (6 sau 12 luni), se va revenii pe adresa anterioară de pe buletin de la sine, sau trebuie făcută o nouă cerere/depunere de acte la autoritatea vechii adrese?

3) Pentru a face trecerea la flotant, trebuie instintata autoritatea actuală (primăria) de pe buletin, sau pur și simplu se depun actele la nouă adresa?

4) Ce riscuri/repercursiuni implică practic, atunci când îți faci flotant?

Mulțumesc anticipat!
atentie la diftongi!
1. corespondenta de la autoritati va veni la resedinta declarata. cea privata, acolo unde vrea primitorul (eu o primesc la birou, de ex.);
2. nu trebuie facuta nici o cerere;
3. se depun documentele la serviciul evidenta persoanei corespunzator resedintei ce se declara;
4. ce riscuri? e o obligatie legala