Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Civilă
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Civilă

Bună ziua am nevoie urgent de un specialist care îmi poate spune câteva aspecte legat de contestație decizie de concediere am lucrat că și pază la firmă x
Și mă dat afară din punctul de lucru contractul să încheiat pe o perioadă nedeterminată adică să încetare cu articolul de perioada de probă.
Eu nu am semnat acel contract de decizie
În urma acestui rezultat am formulat o plângere la ITM și am primit rezultatul că am fost angajat.
Firmă x pe întîmpinarea scrie că contractul de suspendă cu drept legea insolvență.
Eu am formulat plângere în instanță cu de fapt și de drept. Se poate să mă repune înapoi la locul de muncă și să îmi acordă ceva bani in cazul care instanța admite cererea mea de chemare în judecată?
Pe de altă parte nici nu a fost respectat securitate și sănătate în muncă nu analiză nu nimica.
1. In cazul in care concedierea a fost efectuata in mod netemeinic sau nelegal, instanta va dispune anularea ei si va obliga angajatorul la plata unei despagubiri egale cu salariile indexate, majorate si reactualizate si cu celelalte drepturi de care ar fi beneficiat salariatul.

2. La solicitarea salariatului instanta care a dispus anularea concedierii va repune partile in situatia anterioara emiterii actului de concediere.
In cazul in care salariatul nu solicita repunerea in situatia anterioara emiterii actului de concediere, contractul individual de munca va inceta de drept la data ramanerii definitive si irevocabile a hotararii judecatoresti.

3. De cand sunteti angajat la acel angajator?