Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cum pot rectifica un titlu de proprietate daca un ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cum pot rectifica un titlu de proprietate daca un imobil a fost trecut in titlu din greseala ?

In 1992 bunicii mei au cumparat un imobil casa + teren prin hotarare judecatoreasca. In 1995 a fost emis un titlu de proprietate pe numele bunicului si al fratelui lui, dar a fost trecut pe titlu din greseala si imobilul cumparat de bunicii mei. Bunicii sunt decedati, mama mea fiind unica mostenitoare.
Cum poate mama sa modifice titlul, pentru ca acea casa sa nu mai figureze in el?
Mentionez ca imobilul nu este intabulat in cartea funciara.
Multumesc anticipat!
Buna ziua
Dupa dezbaterea succesiunii va trebui sa se adreseze prefecturii judetene solicitand rectificarea.
Daca nu e poate doar prin aceasta solicitare se vor adresa instantei!
Nu poate face succesiune notariala, ci scoatere din indiviziune in instanta.
Nu poate mama sa ceara prefecturii modificarea titlului de proprietate?