avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 680 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cum pot rectifica un titlu de proprietate daca un ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cum pot rectifica un titlu de proprietate daca un imobil a fost trecut in titlu din greseala ?

In 1992 bunicii mei au cumparat un imobil casa + teren prin hotarare judecatoreasca. In 1995 a fost emis un titlu de proprietate pe numele bunicului si al fratelui lui, dar a fost trecut pe titlu din greseala si imobilul cumparat de bunicii mei. Bunicii sunt decedati, mama mea fiind unica mostenitoare.
Cum poate mama sa modifice titlul, pentru ca acea casa sa nu mai figureze in el?
Mentionez ca imobilul nu este intabulat in cartea funciara.
Multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: Magbd , utilizator 08:30, 2 Iulie 2020
Buna ziua
Dupa dezbaterea succesiunii va trebui sa se adreseze prefecturii judetene solicitand rectificarea.
Daca nu e poate doar prin aceasta solicitare se vor adresa instantei!
Nu poate face succesiune notariala, ci scoatere din indiviziune in instanta.
Nu poate mama sa ceara prefecturii modificarea titlului de proprietate?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Titlu proprietate bella_y bella_y Buna ziua! Va scriu si eu cu o problema.Mama mea este mostenitoarea unui teren impreuna cu un nepot pe un titlu de proprietate lasat de bunica mea adica mama ... (vezi toată discuția)
Titlu de proprietate ContSters160825 ContSters160825 buna ziua .Am o problema si asi dori sa ma lamuriti. tatal meu a decedat in urma cu 5 ani ,s-a facut suceesiunea dupa defunct pe casa,si avem fiecare ... (vezi toată discuția)
Succesiune madara madara Buna seara! Am dorit sa inchei contracte de arenda pt terenul bunicii si al mamei si m-am trezit cu urmatoarea situatie: 1. Bunica detine un titlu de ... (vezi toată discuția)