Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Mostenire
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Mostenire

Se poate ca un singur copil sa mosteneasca casa parinteasca?sotul meu are o sora si tatal lor a lasat casa doar ficei,casa fiind facuta de parintii lor cind erau mici,fica l-a intretinut pe tata.In acest caz fiul nu mai are drept la casa?
Buna ziua. Depinde cand a facut cedarea. vanzarea sau sub ce forma juridica a intrat sora in posesia bunului. Si da, poate in functie de ce am spus anterior.
Depinde ce act a facut, cand a fost facut, daca mai sunt si alte bunuri in masa succesorala care sa satisfaca rezerva mostenitorului.....