Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vanzare boxa (de la bloc) fara dezmembrare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vanzare boxa (de la bloc) fara dezmembrare

Avem urmatoarea situatie delicata: un bloc unde fiecare apartament are boxa la subsol, cu detalii in Cartea Funciara a apartamentului.

In 1998 pe baza unui Act de vanzare-cumparare scris de mana, cu 2 martori si inregistrat/legalizat la notar, are loc vanzare unei boxe (fara sa fie dezmembrata din CF-ul apartamentului).

In 2000 vanzatorul boxei vinde si aparatamentul, dar unei alte persoane. Cumparatorul apartamentului a fost informat, ca desi pe CF ii apare boxa, aceasta a fost vanduta in 1998.

Dupa 20 ani, in 2020, cumparatorul apartamentului "revendica" boxa de la subsol, mentionand ca el nu recunoaste acea "hartie scrisa de mana".

Ce se poate face ?
Cum se poate rezolva problema legal ? Ma gandesc ca ar fi nevoie de o dezmembrare, dar cum se poate face ?
Problema este ca proprietarul apartamentului ameninta cu violenta proprietarul boxei.

Oricum proprietarul boxei vrea sa intre in legalitate 100%. Ce trebuie sa faca, astfel incat sa obtina dreptul de a intabula pe numele lui boxa? Dezmembrarea fara vointa proprietarului apartamentului, nu se poate....
Oricum proprietarul boxei vrea sa intre in legalitate 100%. Ce trebuie sa faca, astfel incat sa obtina dreptul de a intabula pe numele lui boxa?

trebuie sa mearga in instanta pt a cere sa i se recunoasca acel contract, poate dobandeste si prin uzucapiune.
trebuie sa mearga la un avocat sa vada acel act de care vorbiti, sa stabileasca impreuna strategia.
gi-jane2, moderator
Este discutabil autenticitatea documentului "act de vanzare cumparare este scris de mana si autentificat la notar: cu parafa notarului,"
Solutionarea se poate realiza numai in instanta de judecata unde partile sa depuna probele si sa-si sustina interesul