Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Declaratie beneficiar real
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Declaratie beneficiar real

Un SRL cu 2 asociati persoane juridice a depus deja la ORC, la inceputul lui 2020, declaratie autentica privind beneficiarul real.
Declaratia anuala ce forma trebuie sa imbrace/ce trebuie sa contina/ce formulare ORC trebuie utilizate?
multumesc
george-neagu, moderator
Conform informațiilor de pe site-ul ONRC:
Declarația privind beneficiarul real al persoanei juridice se poate da în faţa reprezentantului oficiului registrului comerţului sau se poate depune în formă autentică, personal sau prin reprezentant;
Formularele se distribuie la sediul ORC sau pot fi descărcate de pe portalul ONRC, secțiunea "Formulare offline RBR (Registrul Beneficiarilor Reali) ori de pe site-ul www.onrc.ro, sectiunea lnformatii de interes public, subsectiunea Formulare tip, Rubrica Formulare Beneficiari Reali.
Dacă o dați la notar, declaratia trebuie sa îmbrace aceeași forma ca și cea depusa în 2020, dar cu siguranță va ști notarul ce sa treacă în ea.
Dacă o dati în fata ONRC, au ei formulare standard.
Atașez și link - ul:
[ link extern ]