Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare la limita de varsta, fara incetarea CIM
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare la limita de varsta, fara incetarea CIM

Care sunt consecintele situatiei in care un angajat nu anunta angajatorul ca a primit decizia de pensionare, primind in continuare salariu cateva luni ?
naejcon, utilizator
Sanctiunea este cea pentru "munca nedeclarata" ... plus raspunderea patrimoniala a salariatului.
Angajatorul a cunoscut doar intentia de depune a dosarului de pensionare. Nu a cunoscut existenta deciziei, nefiind informat de nimeni. Casa de pensii nu treuia sa anunte angajatorul ? Poate depinde angajatorul de vointa angajatului, daca vrea sa nu sa anunte ca i-a venit decizia de pensionare?
naejcon, utilizator
Si despre depunerea dosarului , nu a stiut ?
Da, a stiut despre depunerea dosarului, dar nu a conoscut faptul ca exista decizia. Aceasta este datata decembrie, a fost primita in martie. Angajatul abia acum, in iulie a adus decizia.
naejcon, utilizator
Aducerea deciziei nu are nicio relevanta .... salariatul/angajatorul trebuiau sa cunoasca prevederile art.56 alin.1 lit.c C.mun.
Prin urmare, in opinia mea, perioada cuprinsa intre data indeplinirii cumulative a conditiilor de varsta standard si a stagiului minim de cotizare pentru pensiona si data aducerii deciziei de pensionare este "munca neclarata" , sanctionata drastic de catre ITM.