Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... casa de vacanta
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

casa de vacanta

la montarea si amplasarea pe terenul meu mi se cere pt eliberarea autorizatiei de constructie proiect de la arhitect
aceasta casuta este facuta si asamblata in fabrica din romania, apoi este demontata si, transportata pe terenul meu unde se va monta fara a avea fundatie ea fiind ridicata fata de sol pe stalpi de lemn care se aseaza pe placi de be beton
casuta este facuta de un arhitect din belgia, ce rol mai are arhitectul din romania
astept raspuns
Pentru eliberarea autorizatiei este nevoie de o documentatie tehnica, de niste avize, etc. Pe romaneste este nevoie de hartii. Aceste hartii le poate rezolva doar un proiectant. De ex. trebuie sa intocmeasca un plan cu amplasarea constructiei pe teren.
intrebarea a fost despre arhitect

poparlan a scris:

intrebarea a fost despre arhitect

Si v-am raspuns la intrebare. Va trebuie un arhitect/proiectant care sa va faca o documentatie tehnica. Faptul ca acea constructie a fost inventata de un arhitect din belgia este un lucru. Faptul ca aveti nevoie de niste acte pe care doar un arhitect/proiectant autorizat in romania le poate face este un alt lucru.
ce documente trebuie sa-i dau acestui arhitect ca in afara de poza nu am nimic, deci va intocmi o documentatie dupa aceasta poza, pt ca executantul nu va da si nu este obligat sa dea o documentatie de executie a acestei constructii, aceasta fiind proprietatea sa