Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... casa de vacanta
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

casa de vacanta

la montarea si amplasarea pe terenul meu mi se cere pt eliberarea autorizatiei de constructie proiect de la arhitect
aceasta casuta este facuta si asamblata in fabrica din romania, apoi este demontata si, transportata pe terenul meu unde se va monta fara a avea fundatie ea fiind ridicata fata de sol pe stalpi de lemn care se aseaza pe placi de be beton
casuta este facuta de un arhitect din belgia, ce rol mai are arhitectul din romania

poparlan a scris:

ce documente trebuie sa-i dau acestui arhitect ca in afara de poza nu am nimic, deci va intocmi o documentatie dupa aceasta poza, pt ca executantul nu va da si nu este obligat sa dea o documentatie de executie a acestei constructii, aceasta fiind proprietatea sa

Aveti nevoie de avize. Trebuie in primul rand arhitectului sa ii oferiti un extras de carte funciara si cel mai probabil un extras din planul cadastral. Le puteti comanda online de pe epay.ancpi.ro
Luati legatura cu un arhitect/proiectant care va solicita un certificat de urbanism si vedeti ce va cere primaria.
Arhitectul va trebui sa intocmeasca releveul interior al acestei constructii. Va va trebui poate un plan topografic al terenului intocmit de un topograf autorizat. Primaria trebuie sa elibere o autorizatie de construire pentru o constructie provizorie. Ei vor solicita niste chestii. De aia v-am dat ca exemplu planul cu amplasarea constructiei pe teren. Este ceva ceea ce se va cere 100% in cazul acestor constructii, cu retrageri fata de limita de proprietate, etc. Veti lua legatura cu un proiectant si el o sa va ajute.