avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 249 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... casa de vacanta
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

casa de vacanta

la montarea si amplasarea pe terenul meu mi se cere pt eliberarea autorizatiei de constructie proiect de la arhitect
aceasta casuta este facuta si asamblata in fabrica din romania, apoi este demontata si, transportata pe terenul meu unde se va monta fara a avea fundatie ea fiind ridicata fata de sol pe stalpi de lemn care se aseaza pe placi de be beton
casuta este facuta de un arhitect din belgia, ce rol mai are arhitectul din romania
Cel mai recent răspuns: Vladislav20 , utilizator 23:46, 10 Iulie 2020


poparlan a scris:

ce documente trebuie sa-i dau acestui arhitect ca in afara de poza nu am nimic, deci va intocmi o documentatie dupa aceasta poza, pt ca executantul nu va da si nu este obligat sa dea o documentatie de executie a acestei constructii, aceasta fiind proprietatea sa


Aveti nevoie de avize. Trebuie in primul rand arhitectului sa ii oferiti un extras de carte funciara si cel mai probabil un extras din planul cadastral. Le puteti comanda online de pe epay.ancpi.ro
Luati legatura cu un arhitect/proiectant care va solicita un certificat de urbanism si vedeti ce va cere primaria.
Arhitectul va trebui sa intocmeasca releveul interior al acestei constructii. Va va trebui poate un plan topografic al terenului intocmit de un topograf autorizat. Primaria trebuie sa elibere o autorizatie de construire pentru o constructie provizorie. Ei vor solicita niste chestii. De aia v-am dat ca exemplu planul cu amplasarea constructiei pe teren. Este ceva ceea ce se va cere 100% in cazul acestor constructii, cu retrageri fata de limita de proprietate, etc. Veti lua legatura cu un proiectant si el o sa va ajute.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pe un teren clasificat intravilan , in acte cadastrale , dar ... tutu12 tutu12 Pe un teren clasificat INTRAVIRAN , in acte cadastrale , dar in harta cu extrasul de plan parcelar , nu figureaza un drum care ajunge la el , se poate obtine ... (vezi toată discuția)
Ce acte îmi trebuie pt. a ridica o hala metalica sau din lemn, ... Teodor240723 Teodor240723 Ce acte îmi trebuie pt. a ridica o hala metalica sau din lemn, demontabila fara fundatie pe teren propriu? (vezi toată discuția)
Balcon la parter ionel12 ionel12 Buna ziua, doresc sa realizez un balcon la un apartament la parter . As dori daca puteti sa ma indrumati cu pasii care trebuie urmati. (primarie,arhitect s.a ... (vezi toată discuția)