Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Sotia mea este gravida cu altcineva, cum rezolv ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Sotia mea este gravida cu altcineva, cum rezolv această problemă?

Cum pot rezolva aceasta problema?
Sotia mea este gravida cu altcineva,noi nefiind divortati.Suntem separati
in fapt de aprox un an de zile.Acum putina vreme am aflat ca este gravida in 4 luni de zile.
In acest caz,tinand cont de cele expuse mai sus care ar fi posibilitatile prin care tatal biologic sa poata sa recunoasca acel copil?
Pt ca am inteles ca indiferent daca am divorta pana la nasterea copilului,ar lua automat numele meu.
Plus de asta,nu doreste un divort cat mai simplu si cat mai rapid prin notar,doreste prin judecatorie....
Nu avem impreuna niciun copil sau bunuri de impartit
Multumesc frumos
marian999, utilizator
Din pacate ai totala dreptate....cel cu care a ramas gravida se comporta cu ea ca si cu un bun propriu interzicand-i
nu doar acest lucru...cumva ea s-a complacut si se complace in situatia actuala,
Eu nu vreau sa fortez lucrurile in niciun mod pe care ea nu il doreste,chiar daca acest lucru inseamna ca lucrurile sa se
complice si mai mult.Dar daca ea asa considera ca este bine si corect o las sa faca exact cum crede ea ca este mai bine.Din partea mea a avut si are toata disponibilitatea spre a rezolva cat mai repede si usor din punct de vedere moral si material.Cu forta nu poti face nici chiar binele...
Poate totusi ii spuneti ca va suporta cheltuielile de judecata, care nu sunt mici, un test adn, daca se ajunge la asta, costa cca 3 mii de lei, plus avocatul..
Eu sunt constient de lucrurile acestea,dar dupa cum am mai zis,daca ea alege opusul eu nu o pot constrange in niciun mod...
va multumesc inca odata pentru toate detaliile expuse

gi-jane2 a scris:

Poate totusi ii spuneti ca va suporta cheltuielile de judecata, care nu sunt mici, un test adn, daca se ajunge la asta, costa cca 3 mii de lei, plus avocatul..nstent de

Buna ziua,

Conform art, 414 din Codul civil,copilul conceput in timpul casatoriei, ori nascut in cadrul acesteia, se prezuma a fi al sotului.

Opereaza, in speta , prezumtia de paternitate.

Prezumtia de paternitate nu este una irefragrabila, ci poate fi combatuta prin orice proba contrara.

Asadar, dupa nasterea copilului, dupa emiterea certificatului de nastere, va puteti adresa instantei de judecata, cu o actiune in tagada de paternitate.

In probatiune, puteti uza de martori, inscrisuri, interogatorii, precum si expertiza tip ADN.

Expertiza de tip ADN are cel mai mare grad de probabilitate, anume 99, 99 %.

In genere, in astfel de cauze, se dispune o expertiza medico-legala, in vederea stabilirii filiatiei fata de tata.

Sotia dvs.poate initia acest demers, de asemenea.

Si tatal biologic are calitate procesuala activa, poate sta in judecata,in calitate de reclamant.

Expertiza serologica va costa 800 lei, are un grad de probabilitate de 70 %, estimativ, insa veti decide ce tip de expertiza aveti in vedere in functie de probatorii.

Succes!
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
O amenintati ca daca nu divorteaza la notar veti cere drept de vizita la minor. Deoarece in acte veti fi tatal copilului, veti avea drept de vizita. Nu, nu e santaj, ci este negocierea unor drepturi pe care le aveti conform legii.

De asemenea, pe ideea asta veti avea custodie comuna asupra minorului. De exemplu veti avea dreptul sa-i alegeti religia impreuna cu mama copilului. De ex. daca acel copil este evreu sau musulman, il puteti duce sa-l boteze.
tgeorgescu, utilizator