Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Iubita mea a ramas gravida in urma cu aproximativ 3 ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Iubita mea a ramas gravida in urma cu aproximativ 3 luni. Poate face avort fără știrea și acordul meu?

Buna ziua!Iubita mea a ramas gravida in urma cu aproximativ 3 luni!Acuma ne-am certat si ea ma ameninta ca va face avort.Daca eu nu sunt de acord cu lucrul asta ea poate sa faca fara stirea mea si fara acordul meu.Specific ca eu ca tata nu sunt de acord.Ce pot face ca sa impiedic sa faca lucrul asta?

Danut2397 a scris:

Da dar eu ca tatal acestui copil nu sunt de acord cu asta!

alta data ramaneti dvs gravid ca sa puteti decide. Deocamdata, decizia ii apartine.
Pt o intrerupere de sarcina din vointa femeii, varsta maxima a sarcinii, nu trebuie sa depaseasca 14 saptamani.
Ce puteti face dvs acuma e sa incercati sa o convingeti sa nu faca, dar atat.
Pana la nastere, nu vorbim de niciun tata, nu sunteti tata pt ca nu exista niciun copil.
gi-jane2, moderator
Această postare chiar mi-a stricat ziua. Doamne, unde în Evul Mediu ne situăm? Oare ce este în capul acestui individ? Dar dacă d-șoara în cauză a mai făcut sex cu cineva, și unul vrea copilul iar altul nu? Poate forumistului îi vine ideea pe invers, că nu vrea ca rezultatul prețiosului lui spermatozoid să prindă viață, nu-i permite să păstreze sarcina. Ce este pentru el acea femeie, un incubator, cum bine spunea cineva pe forum?

Să știi că „participarea” ta se rezumă la o singură celulă, cea mai proastă, fiindcă are doar jumătate din cromozoni; o celulă de mătreață îi are pe toți. Restul de celule, care formează produsul de concepție sunt produsul mamei. Spun strămoșii noștri latini; mater semper certa est, pater incertus! De aceea, unele popoare mai pragmatice, cum sunt evreii de pildă, stabilesc filiația pe linia maternă.
Manuela Rășină, administrator
@hotumattua Suntem produsul celui mai rapid spermatozoid, care in cazul multora se vede ca nu e si cel mai destept!
Buna ziua,

Optiunea intreruperii sarcinii ii apartine prietenei dumneavoastra.

Asadar, prin prisma dispozitiilor legale, nu o puteti constrange sa pastreze sarcina.

Daca este minora(avand sub 16 ani ), pentru procedura medicala sus expusa , ii trebuie acordul parintilor.

Daca prietena dumneavostra isi exprima acordul de vointa, ambii puteti beneficia de consiliere psihologica, pentru a avea in vedere deciziile optime.

Din Legea nr. 95/2006 privind reforma in domeniul sanatatii citez (Capitolul III: Acordul pacientului informat):

Art. 650. – Varsta legala pentru exprimarea consimtamantului informat este de 18 ani. Minorii isi pot exprima consimtamantul in absenta parintilor sau reprezentantului legal, in urmatoarele cazuri:

a) situatii de urgenta, cand parintii sau reprezentantul legal nu pot fi contactati, iar minorul are discernamantul necesar pentru a intelege situatia medicala in care se afla;

b) situatii medicale legate de diagnosticul si/sau tratamentul problemelor sexuale si reproductive, la solicitarea expresa a minorului in varsta de peste 16 ani.

O zi frumoasa,

av .Stoica Ioana.