avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 608 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Iubita mea a ramas gravida in urma cu aproximativ 3 ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Iubita mea a ramas gravida in urma cu aproximativ 3 luni. Poate face avort fără știrea și acordul meu?

Buna ziua!Iubita mea a ramas gravida in urma cu aproximativ 3 luni!Acuma ne-am certat si ea ma ameninta ca va face avort.Daca eu nu sunt de acord cu lucrul asta ea poate sa faca fara stirea mea si fara acordul meu.Specific ca eu ca tata nu sunt de acord.Ce pot face ca sa impiedic sa faca lucrul asta?
9 din 10 utilizatori consideră
acest răspuns util

Danut2397 a scris:

Da dar eu ca tatal acestui copil nu sunt de acord cu asta!




alta data ramaneti dvs gravid ca sa puteti decide. Deocamdata, decizia ii apartine.
Pt o intrerupere de sarcina din vointa femeii, varsta maxima a sarcinii, nu trebuie sa depaseasca 14 saptamani.
Ce puteti face dvs acuma e sa incercati sa o convingeti sa nu faca, dar atat.
Pana la nastere, nu vorbim de niciun tata, nu sunteti tata pt ca nu exista niciun copil.
Ultima modificare: Joi, 30 Iulie 2020
gi-jane2, moderator
5 din 6 utilizatori consideră
acest răspuns util
Această postare chiar mi-a stricat ziua. Doamne, unde în Evul Mediu ne situăm? Oare ce este în capul acestui individ? Dar dacă d-șoara în cauză a mai făcut sex cu cineva, și unul vrea copilul iar altul nu? Poate forumistului îi vine ideea pe invers, că nu vrea ca rezultatul prețiosului lui spermatozoid să prindă viață, nu-i permite să păstreze sarcina. Ce este pentru el acea femeie, un incubator, cum bine spunea cineva pe forum?

Să știi că „participarea” ta se rezumă la o singură celulă, cea mai proastă, fiindcă are doar jumătate din cromozoni; o celulă de mătreață îi are pe toți. Restul de celule, care formează produsul de concepție sunt produsul mamei. Spun strămoșii noștri latini; mater semper certa est, pater incertus! De aceea, unele popoare mai pragmatice, cum sunt evreii de pildă, stabilesc filiația pe linia maternă.
Ultima modificare: Sâmbătă, 1 August 2020
Manuela Rășină, administrator
3 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
@hotumattua Suntem produsul celui mai rapid spermatozoid, care in cazul multora se vede ca nu e si cel mai destept!
Buna ziua,

Optiunea intreruperii sarcinii ii apartine prietenei dumneavoastra.

Asadar, prin prisma dispozitiilor legale, nu o puteti constrange sa pastreze sarcina.

Daca este minora(avand sub 16 ani ), pentru procedura medicala sus expusa , ii trebuie acordul parintilor.

Daca prietena dumneavostra isi exprima acordul de vointa, ambii puteti beneficia de consiliere psihologica, pentru a avea in vedere deciziile optime.

Din Legea nr. 95/2006 privind reforma in domeniul sanatatii citez (Capitolul III: Acordul pacientului informat):

Art. 650. – Varsta legala pentru exprimarea consimtamantului informat este de 18 ani. Minorii isi pot exprima consimtamantul in absenta parintilor sau reprezentantului legal, in urmatoarele cazuri:

a) situatii de urgenta, cand parintii sau reprezentantul legal nu pot fi contactati, iar minorul are discernamantul necesar pentru a intelege situatia medicala in care se afla;

b) situatii medicale legate de diagnosticul si/sau tratamentul problemelor sexuale si reproductive, la solicitarea expresa a minorului in varsta de peste 16 ani.

O zi frumoasa,

av .Stoica Ioana.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Se poate face avort fara sa stie parintii daca este minora? sainescualex1997 sainescualex1997 salut, prietena mea cred ca este gravida , ea il are doar pe tatal ei care si asa o bate si nu se intelege cu el , problema e daca poate sa faca avort fara sa ... (vezi toată discuția)
Avort la 16 ani Asdfgh1507 Asdfgh1507 Am 16 ani, peste o luna 17. Pot sa fac avort legal fara acordul parintiilor? (vezi toată discuția)
Avort sub 18 ani ContSters227524 ContSters227524 Buna seara Am o intrebare va rog. Fata unei familie apropiata de 17 ani este insarcinata.,bineinteles ca nu stie in momentul de fata parintii,si nici nu ar ... (vezi toată discuția)