Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... In cazul unui contract de lucrari încheiat pe legea ...
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

In cazul unui contract de lucrari încheiat pe legea 98/2016, ...

In cazul unui contract de lucrari încheiat pe legea 98/2016, poate fi emisă factura după data expirarii contractului? Precizez că facura este aferentă/corespunde cu lucrarea executată, receptia s a facut in termenul de valabilitate al contractului, insa doar factura a fost emisa dupa expirarea termenului de valabilitate al contractului.
Buna ziua,

Analizati clauzele contractuale care privesc aceasta situatie, daca sunt introduse clauze cu privire la aceasta ipoteza. Mi s-ar parea rigid sa fiti obligata sa incheiati un act aditional de prelungire a termenului contractului doar pentru emiterea unei facturi. Cat timp receptia s-a realizat in termenul de valabilitate a contractului, personal, nu vad o problema in emiterea unei facturi dupa expirarea acestei perioade.
Cabinet de Avocat - Oancea Jasmine, Avocat