Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Bună ziua, ce obligatii are o companie in momentul in ...
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Bună ziua, ce obligatii are o companie in momentul in care afla ...

Bună ziua, ce obligatii are o companie in momentul in care afla ca are 2 angajati infectati cu coronavirus? Multumesc.
Sa declare la DSP asta si sa faca sau sa permita DSP-ului efectuarea anchetei epidemiologice. Pentru persoanele suspecte (rezultate din ancheta epidemiologica) o firma serioasa face teste PCR si in functie de rezultat decide prezenta lor la serviciu (in principiu negativ ar insemna ca se permite, sau mai poate decide, pe banii companiei inca o perioada de izolare). Persoanele care ies pozitiv la test se raporteaza la DSP.
latka, moderator