Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... cont inactiv la banca..
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

cont inactiv la banca..

Buna ziua ! Cu ocazia unui transfer de imprumut ipotecar in data de 04.08.2015 a trebuit sa deschid un cont in valuta la Unicredit Bank (de care a si uitat) pentru a plati o difereta de 4,47 euro. Nu am mai facut nicio operatie/tranzactie in acel cont 5 ani. Pe data de 05.08.2020 am primit un SMS de la banca ca le datorez cateva zeci de euro pentru acest cont deschis. Va rog sa imi spuneti daca trebuie sa platesc acesti bani sau nu. Din cate am mai citit pe net un cont inactiv ar fi trebuit inchis de banca sau macar sa primesc vreo notificare, ceea ce nu s-a intamplat 5 ani de zile. Va multumesc anticipat !
Buna ziua,

aveti alt produs atasat acestui cont?
Daca nu; va sfatuiesc sa nu platiti suma respectiva. Presupun ca nu v-a fost inmanata/trimisa extras/notificare de plată etc...
Reclamati banca la ANPC!

gi-jane2, moderator
eu mai am cardul de salarii la aceasta banca si nimic altceva. Intradevar 5 ani de zile nu am primit nimic nici notificare nici extras nici SMS sau email. Va multumesc din suflet pentru raspuns !