Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Buna ziua, am renunat la conversie profesionala in ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Buna ziua, am renunat la conversie profesionala in timpul semestrului ...

Buna ziua, am renunat la conversie profesionala in timpul semestrului I, fara sa depun cerere de renuntare la studii/exmatriculare crezand ca universitatea ma va exmatricula. Dupa aproape 3 ani universitatea ma da in judecata pentru plata taxelor din anul I(nu am dat decat 3 examene),nu ma exmatriculeaza, calculeaza in continuare penalitati de intarziere!!!!Ce e de facut?Am pierdut procesul, mai am apelul!Ce ma sfatuiti?
Buna ziua,

Universitatea trebuie sa aiba un regulament intern privind exmatricularea, ati studiat acest regulament, la proces ati fost sau v-a reprezentat cineva?
Buna ziua, nu am fost la proces deoarece eram in comisia de bacalaureat, nu am vorbit cu un avocat, am studiat legislatie si am trimis un raspuns documentat la judecatorie.Fiind stare de urgenta documentele au fost trimise online.Nu cred insa ca au fost citite.Am cautat regulamentul pe site-ul universitatii, dar nu apare nicaieri cuvantul "exmatriculare".In cererea de renuntare la studii(regret ca nu am completat-o la timp, dar asta e, aveam atunci niste probleme personale mai grave )pe care am gasit-o ratacita prin multe alte hartii nu este mentionat termenul exmatriculare(probabil intra la etc.).Mai am apelul.O sa contactez un avocat.Imi asum partea de vina, dar nu mi se pare corect sa platesc pentru ce nu am facut, nu am primit.Am senzatia ca se doreste doar obtinerea unor foloase financiare.
Sveti, utilizator