Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... juridic
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

juridic

vreau sa stiu daca am achizitionat o locuinta eu si sora mea, dupa care eu m-am casatorit si stau in locuinta cu sotul dar fara sora mea, in caz de partaj el are dreptul la locuinta respectiva?
Va multumesc,
nikmircea a scris:

vreau sa stiu daca am achizitionat o locuinta eu si sora mea, dupa care eu m-am casatorit si stau in locuinta cu sotul dar fara sora mea, in caz de partaj el are dreptul la locuinta respectiva?
Va multumesc,

Nu are dreptul la locuinta, intrucat imobilul a fost achizitionat inainte de casatorie. Sotul dvs poate avea doar un drept de creanta pentru imbunatatirile aduse imobilului pe perioada casatoriei.