Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Situatie: - Femeia (F), vaduva, cu cinci copii din ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Situatie: - Femeia (F), vaduva, cu cinci copii din care doi (gemeni ...

Situatie:
- Femeia (F), vaduva, cu cinci copii din care doi (gemeni minori) adoptati inainte de decesul sotului avut anterior. Momentan doar trei copii sunt minori si se afla in grija lui F. Barbatul (B), divortat, care are si el un copil major, o ia de sotie pe F, incheind in prealabil o conventie matrimoniala privind separarea de bunuri (obtinute inainte si dupa incheierea casatoriei).
Intrebari:
1. La decesul lui B pot copii lui F sa fie succesori pentru patrimoniul lui B?
2. La decesul lui F poate copilul lui B sa fie succesor pentru patrimoniul lui F?
3. La decesul lui B, F este succesoare pentru patrimoniul acestuia?
4. B devine prin casatorie tata adoptiv pentru cei doi copii adoptati inainte de decesul sotului anterior al lui F, si de asemenea si pentru ceilalti trei nascuti de F?
5. La un eventual divort e posibil un partaj, iar B va datora pensie de intretinere pentru copii minori?
Multumesc!
La moștenire vin descendenții defunctului.
Ai defunctului, nu ai altcuiva de prin preajmă. (fie el/ea și soț/soție „cu act la primărie” - vorba cântecului)

B are un singur copil/ descendent.
F are cinci copii /descendenți (3 născuți și 2 adoptați).

1. Nu (copiii lui F nu sunt și copiii lui B. Între B și copiii lui F nu există legătură de rudenie, ci afinitate - e altceva)
2. Nu (copilul lui B nu este și copilul lui F. Idem. Intre F și copilul lui B nu există legătură de rudenie - are altă mamă).
3. Da. În concurs cu descendenții defunctului (unul singur, în cazul lui B) soția supraviețuitoare moșteneste 1/4 din averea defunctului ei soț. Iar apoi, la moartea ei, ceea ce ea (F) a moștenit de la B va merge la ...copiii ei.
4. Nu. Adopția se încuviințează prin hotărâre judecătorească. Certificatul de căsătorie ne „povestește” că, pentru copiii lui F (născuți și adoptați de ea) B este și rămâne doar soțul mamei lor... și atât.
5. Nu. (Ai cui copii minori? Că B nu are niciunul)
romascanu, moderator
Multumesc! Avand in vedere raspunsul de la 4, intrebarea 5 nu mai are sens.