Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Apeluri+mesaje repetate=hartuire?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Apeluri+mesaje repetate=hartuire?

Buna ziua. Am cunoscut pe facebook o persoana dintr-o alta localitate, cu care am inceput sa povestim online si la tel. Dupa 3 saptamani a zis ca nu doreste o relatie dar nu a specificat ca nu vrea nici sa vb. Am incercat sa o sun de pe 3 nr dar nu a raspuns, i-am trimis cateva mailuri dar, la fel, nu a raspuns. Dupa 5 zile am vizitat-o la servici si mi-a zis ca nu mai vrea sa vorbim si sa nu o mai caut. Am zis ca ok. Doar ca a doua zi, am fost sunat de la politie spunandumi-se ca a facut o plangere penala impotriva mea pentru hartuire si ca peste 2 saptamani urmeaza sa dau si eu declaratie. Am inteles ca mesajele si telefoanele din cele 5 zile sunt considerate hartuire chuar daca ea nu a raspuns la nici unul, respectiv nu mi-a zis ca nu vrea sa o sun. Mi s-a zis de la politie ca in astea 2 sapt sa nu iau legaturacu ea. Ce pot face in aceasta situatie? Risc o cindamnare penala? Multumesc.

Cosmincom, utilizator

Cosmincom a scris:

Buna ziua. Am cunoscut pe facebook o persoana dintr-o alta localitate, cu care am inceput sa povestim online si la tel. Dupa 3 saptamani a zis ca nu doreste o relatie dar nu a specificat ca nu vrea nici sa vb. Am incercat sa o sun de pe 3 nr dar nu a raspuns, i-am trimis cateva mailuri dar, la fel, nu a raspuns. Dupa 5 zile am vizitat-o la servici si mi-a zis ca nu mai vrea sa vorbim si sa nu o mai caut. Am zis ca ok. Doar ca a doua zi, am fost sunat de la politie spunandumi-se ca a facut o plangere penala impotriva mea pentru hartuire si ca peste 2 saptamani urmeaza sa dau si eu declaratie. Am inteles ca mesajele si telefoanele din cele 5 zile sunt considerate hartuire chuar daca ea nu a raspuns la nici unul, respectiv nu mi-a zis ca nu vrea sa o sun. Mi s-a zis de la politie ca in astea 2 sapt sa nu iau legaturacu ea. Ce pot face in aceasta situatie? Risc o cindamnare penala? Multumesc.

Hartuirea se face cu intentie.
Daca nu ati intentionat asta,nu stiu cum poate dovedi. Ea putea sa va blocheze sau macar sa va atentioneze sa incetati. Nu prea este hartuire. Pentru asta trebuia sa o si jigniti sau sa vorbiti cu tenta sexuala,sa ii contactati prietenii, sa fiti amenintator
Problema ar fi ca ati cautat o la locul de munca si daca s a repetat,nu e normal
De asemenea,ar fi bine sa si retraga plangerea ca cine stie ce i ati scris in email
Sau ce i ati zis fata in fata si cine ce a mai auzit pe acolo
Puteti sa i rugati pe cei de la politie sa discutati telefonic si sa declari in scris ca nu o mai cauti deloc,ca ea sa aiba siguranta ca nu mai insisti si sa retraga plangerea
DanCristian199, utilizator
Am cautat-o doar odata..pt ca nu aveam nici un raspuns de la ea si ma gandeam sa nu fi patit ceva. Dar apoi i-am trimis un mail in care i-am zis ca gata, nu o mai caut sau sun. Insa ea s-a dus urmatoarea zi la politie..nu stiu ce urmareste pentru ca pricum ii spusesem ca nu o mai caut dupa ce am vizitat-o. Cand am fost la ea la job, am primit amenintari de la un coleg al ei pe care l-am reclamat ulterior superiorilor lui. Posibil ca ea sa vrea sa se razbune..din pacate nu imi lipsea sa am mentiuni in cazier.
Fiind făcută o sesizare la POLIŢIE..... dosarul trebuie instrumentat şi înainte de a fi înaintat către parchet Inspectoratul de Poliţie va pune o REZOLUŢIE. Care poate fi de ÎNCHIDERE DOSAR ori de ÎNAINTARE CĂTRE PARCHET. La Parchet procurorul poate să dea NUP ori să întocmească un rechizitoriu pentru înaintare către INSTANŢA DE JUDECATĂ. Onorata Instanţă poate să vă condamne ori să închidă dosarul! Câteodată câte o "frumoasă" poate să-ţi facă viaţa calvar ... doar aşa că EA POATE!
Buna ziua,

Cred ca cel mai grav este faptul ca ati urmarit-o la serviciu - cum ati aflat unde lucreaza aceasta si de ce ati mers dupa atatea insistente.

Poate ar fi mai bine sa va luati un avocat, intrucat apar cateva elemente suspecte si trebuie analizate conversatiile, ce s-au discutat etc. De asemenea, trebuie vazut si de ce persoana nu a mentionat intr-un mesaj ca nu mai doreste sa continuati sau nu a blocat numerele de telefon.

Multumesc,
Ea mi-a zis unde lucreaza, numarul cica era blocat dar eu nu stiam pt ca mie imi spunea ca "abonatul nu se afla in raza de acoperire". Dar aceste apeluri s-au contorizat. La servicibam mers pt ca imi faceam probleme ca nu cumva sa fi patit ceva, in ultimele discutii vorbea de sinucidere, nu din cauza mea, si cica a avut probleme cu cineva pt ca a vorbit cu mine. De aici au inceput insistentele mele pt ca voiam sa ii aud vocea, sa stiu ca e ok. Eu locuiesc la 200km de ea si nu am mai vizitat-o la job niciodata. Se vedea si cu fostul ei prieten si imi povestea ca ii era teama de el. Banuiam ca acesta are acces la telefonul ei si ma gandeam ca poate el nu mai voia sa vb cu ea..de aceea voiam sa o aud din vocea ei. Dupa ce am fost la ea, i-am scris ca nu o mai caut vreodata, mesajul e la politie..nu inteleg de ce politistul a inregistrat dosarul la parchet, si dureaza 2 sapt pana imi spun si eu declaratia.