Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Cum pot sa infiintez un ONG?
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Cum pot sa infiintez un ONG?

Trebuie sa investesc bani?
george-neagu, moderator
E fabuloasă intrebarea și daca mergeți cu o domnișoară la o terasă tot se investesc niste bani.Da înființarea unei asociații sau a unei fundații presupune și anumite cheltuieli 200 de lei patrimoniul minim la o asociație,100 De salarii minime în cazul.unei fundații,taxă de timbru,onorariul unui av sau al.unui notar pt autentificare acte etc.
Si dintr-un ONG nu puteti scoate deloc profitul.
daca puneti problema de "investit" bani nu ar trebui sa infiintati ONG, ca aportul la patrimoniul initial are regimul unei donatii nu al unei "investitii" :-)