Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună, am o dilema, tatăl meu a murit, sa împărțit ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună, am o dilema, tatăl meu a murit, sa împărțit casa, ...

Bună, am o dilema, tatăl meu a murit, sa împărțit casa, am parte eu, fratele meu matusa mea si bunica. Mie îmi figurează pe hartii ca mi se cuvine o saispime ( sper ca am spus corect) bunica a pus casa la vanzare cu 60.000€ nustiu cum ar trebui sa calculez cât mi se cuvine, un 16 %? Asta inseamnand 9.600€ dau se face 60.000÷16? Ceea ce miar da 3750? Cat mi sar cuveni dupa toata procedura asta ? Mulțumesc
Buna ziua,

De obicei pe certificatul de mostenitor este trecuta fractia care se cuvine mostnitorului, daca aceasta este 1/16 cum ati mentionat veti culege 3750 euro.

Pentru a culege 9600 euro trebuia sa fi avut 16%, ceea ce ne apropia de o cincime ( 1/5 sau 20/100 din mostenire )

Multumesc,
Inteleg ca s-a dezbătut succesiunea după bunicul dvs. Tata a decedat înaintea bunicului și la succesiune au venit:
- bunica, în calitate de sotie supraviețuitoare
- mătușa, în calitate de fiica
- dvs+ fratele in calitate de nepoți de fiu predecedat.

Mai inteleg ca apartamentul a fost proprietatea ambilor bunici, astfel încât masa succesorala după bunic a fost de 1/2 din apartament.
După cum am spus, mai sus, jumătatea bunicului s-a împărțit astfel:
- bunica 1/4 (din jumătate), adică 1/8, la care se adaugă jumătatea ei, rezultând in total 5/8.
- mătușa 3/8 (din jumătate), adică 3/16
- dvs+ fratele 3/8 (din jumătate), adică 3/16, împărțit egal, rezultă 3/32 dvs si 3/32 fratele.

Deci dvs aveti 3/32. Din 60.000 euro, înseamnă 5.625 euro. Recititi certificatul de mostenitor.
raluk0207, utilizator