Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Când se va înregistra în Program ? Buna ziua ! Vă ...
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Când se va înregistra în Program ? Buna ziua ! Vă rugăm ...

Când se va înregistra în Program ?

Buna ziua !

Vă rugăm frumos să ne ajutați referitor la următoarea problemă:

- în OUG nr. 57 din 3 iulie 2019 privind Codul administrativ, la

ARTICOLUL 514 Suspendarea raportului de serviciu la inițiativa funcționarului public Jurisprudență
(1) Raportul de serviciu se suspendă la inițiativa funcționarului public în următoarele situații:
h) pentru participare la campania electorală, pe durata campaniei electorale și până în ziua ulterioară alegerilor;

Vă rugăm frumos să ne ajutați cu un răspuns:
- când se va înregistra în Programul REVISAL
încetarea suspendării raportului de muncă ? .....
la data de 28.09.2020 ?
- când va înceta suspendarea raportului de muncă ?
va înceta la data de 28.09.2020 ? sau data de 29.09.2020 va fi prima zi de muncă ?
In Revisal nu se inregistreaza raporturile de serviciu ale functionarilor publici.
Vă rugăm frumos să ne spuneți: de ce nu se înregistrează raportul de muncă în Revisal ?
- unde sau cum vor fi înregistrate? strate

In REVISAL se inregistreaza, potrivit HG 905/2017, persoanele care urmează să desfășoare activitate în baza unui contract individual de muncă încheiat potrivit prevederilor Legii nr. 53/2003 - Codul muncii, republicată, cu modificările și completările ulterioare.

Functionarii publici , potrivit HG nr. 432/2004 , se inregistreaza in registru de evidenţă a funcţionarilor publici. Registrul se întocmeşte în format electronic, conform formatului standard prevăzut în anexa nr. 2 din HG 432/2004.
Va mulțumesc din tot sufletul pentru lămuriri !