Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Renegociere CCM expirat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Renegociere CCM expirat

Buna ziua,

Ce se intampla in perioada de renegociere a contractului colectiv de munca expirat? Mai sunt valabile clauzele acestuia?
De exemplu, daca la concedieri este o clauza care prevede niste compensatii, in perioada de renegocire, in cazul desfiintarii unui post se mai aplica aceasta clauza?
De asemenea, se pot renegocia clauze "in jos", in sensul de a se renunta la unele extrabeneficii care erau prinse in contractul expirat, fara a fi inlocuite cu altele?
Si ultima intrebare, a fost publicat in monitor proiectul de lege care presupune prelungirea valabilitatii CCM-urilor in starea de alerta?
Multumesc!
isucala, utilizator
Legea 55/2020
art. 20
(1) Valabilitatea contractelor colective de muncă și a acordurilor colective de muncă se prelungește pe durata stării de alertă, precum și pentru o perioadă de 90 de zile de la încetarea acesteia.
.....