Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua, Contractul colectiv de munca al societatii ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua, Contractul colectiv de munca al societatii la care ...

Buna ziua,

Contractul colectiv de munca al societatii la care lucrez, expira luna aceasta.
Trebuie reinnoit sau se mai prelungeste perioada valabilitatii lui din cauza pandemiei?

Multumesc!
Se poate decide prelungirea valabilității acestuia.

Însă potrivit art.20 alin.1 din Legea 55/2020, valabilitatea contractelor colective de muncă și a acordurilor colective de muncă se prelungește pe durata stării de alertă, precum și pentru o perioadă de 90 de zile de la încetarea acesteia.
Se prelungeste automat sau trebuie sa depunem documente in acest sens la ITM?
Se prelungește automat...dar puteți anunță și ITM-ul.
Multumesc frumos!