Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Productie lumanari artizanale si comert online
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Productie lumanari artizanale si comert online

Buna seara!

Vreau sa pornesc o afacere - productie lumanari artizanale comercializate exclusiv online si prin parteneri (gen eMag, elefant.ro, etc.) si m-am lovit de partea legislativa.

Am decis sa infiintez un SRL. Mentionez ca imi cumpar materia prima (ceara, fitile, recipiente, esente parfumate, pigmenti, etc.) de la alti producatori / furnizori si o transform in lumanari.

As dori sa stiu ce autorizatii / avize / licente / certificate mi-ar trebui sa pot functiona in mod legal ca producator si comerciant de lumanari artizanale.

Nu am niciun fel de calificare in domeniu, a inceput totul ca un hobby.
Orice sfat e mai mult decat binevenit!

Multumesc,
Monica
Aveti nevoie de un spatiu amenajat corespunzator in baza unui proiect intocmit de o firma autorizata. Proiectul se avizeaza de institutii ale statului (pompieri, mediu, sanitar, gaze, electric, etc.) in functie de dotarile atelierului.
Posibil ca pentru amenajarea spatiului sa aveti nevoie de autorizatie de ctie.
In functie de materiile prime poate fi nevoie de avizul ITM si politie pentru substante periculoase.
La inscrierea firmei la Registrul comertului veti completa declaratii pe propria raspundere.
La punerea in functiune veti avea nevoie de autorizatie sanitara, autorizatie ssm de la ITM, aviz/ autorizatie ISU-pompieri, autorizatie de la primarie.
Activitatea se declara la ANAF.
Buna ziua,
Aveti in vedere si normele GDPR.

GDPR se aplică în cazul:

unei societăți sau unei entități care prelucrează date cu caracter personal ca parte a activităților uneia dintre sucursalele sale cu sediul în UE, indiferent unde are loc prelucrarea datelor; sau
unei societăți care are sediul în afara UE și oferă bunuri/servicii (contra cost sau gratuit) sau monitorizează comportamentul unor persoane fizice din UE.

Aplicarea regulamentului privind protecția datelor nu depinde de mărimea societății/organizație, ci de natura activităților pe care societatea le desfășoară.

Activitățile care prezintă riscuri ridicate pentru drepturile și libertățile persoanelor fizice, indiferent dacă sunt desfășurate de către un IMM sau de către o corporație, atrag aplicarea unor norme mai stringente.

Magazinele online pot colecta numeroase tipuri de date, exceptandu-le pe cele sensibile, cele referitoare la starea de sanatate, orientare politica, si altele.

Pe cale de consecinta, magazinele online vor fi in posesia a datelor consumatorilor ,care vor putea realiza comanda unui anume produs, vor avea cunostinta de persoanele care s-au inscris la newsletter , vor detine datele in virtutea contractelor individuale de munca perfectate, sau a oricaror alte contracte care atesta o relatie profesionala, si vor detine, desigur, si datele persoanelor care doresc sa intretina o relatie comerciala cu acestea.

Scopul prelucrarii datelor trebuie sa fie in stransa legatura cu temeiul legal al prelucrarii. Scopul trebuie sa fie unul clar, precis.

Datele sunt colectate in acel scop.

Este obligatoriu un registru al evidentelor in care sa fie precizate activitatile de prelucrare a datelor.

Angajatii magazinului online trebuie sa aiba in vedere scopul prelucrarii.

Dezirabil ar fi ca acestia sa fie instruiti, in mod constant, in acest sens.

Conform art. 6 din GDPR datele personale pot fi prelucrate prin obtinerea consimtamantului, in virututea perfectarii unui contract la care persoana vizata este parte, in vederea indeplinirii unei obligatii legale, care ii revine operatorului, pentru a proteja interesele vitale ale persoanei vizate sau ale persoanei fizice, in virututea interesului legitim, ori pentru indeplinirea unei sarcini care serveste unui interes public sau rezulta din exercitarea autoritatii publice .

CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
Multumesc frumos pentru raspuns!
Buna ziua,
Sunt interesată de subiect. Imi puteti spune de ce avize ati mai avut nevoie?
Eu am deschis PFA autorizat la terti, cu aceeasi activitate ca in discutie: lumanari artizanale, caen 3299.
dea_power, utilizator