avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 809 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Doresc sa deschid 2 magazine online. Ce cod CAEN ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Doresc sa deschid 2 magazine online. Ce cod CAEN trebuiesa activez?

Buna ziua,

Doresc sa deschid 2 magazine online.
Ce cod CAEN trebuie sa activez?
Intr-un magazin voi vinde produse pentru casa ( fire apa, purificator apa, recipiente pentru apa etc.)
Produsele vin din afara tari dar tot din tara din Europa.
Si pe celălalt magazin voi vinde produse pentru agricultura bio. Capcane cu hormoni pentru combaterea insectelor si unelte necesare in agricultura.
Produsele sunt din afara tari dar tot din UE.
Am nevoie de autorizați speciale pentru partea de agricultura?

Multumesc!

Ultima modificare: Joi, 30 Decembrie 2021
george-neagu, moderator
Bună ziua!

In primul rând, nu exista un CAEN pt magazin online, ci CAEN-ul se alege in funcție de activitatea societății. Astfel, Dvs tb sa înființati o societate cu activitate de vânzare. CAEN-ul specific in cazul vânzării online este 4791 Comert cu amanuntul prin intermediul caselor de comenzi sau internet.
Ultima modificare: Duminică, 2 Ianuarie 2022
CândeaLawOffice, Avocat
Buna seara,

Trebuie sa respectati dispozitiile legale, iar pe site sa afisati termeni si conditiile de utilizare, politica de confidentialitate, politica privind fisierele tip COOKIE.

Datele personale pot fi prelucrate potrivit condițiilor prevăzute la art. 6 din GDPR:

consimțământ
executarea unui contract la care persoana vizată este parte sau pentru a face demersuri la cererea persoanei vizate înainte de încheierea unui contract;
îndeplinirii unei obligații legale care îi revine operatorului;
protejarea interesele vitale ale persoanei vizate sau ale altei persoane fizice;
îndeplinirea unei sarcini care servește unui interes public sau care rezultă din exercitarea autorității publice cu care este învestit operatorul;
interesul legitim.


Având în vedere stadiul actual al dezvoltării, costurile implementării și natura, domeniul de aplicare, contextul și scopurile prelucrării, precum și riscul cu diferite grade de probabilitate și gravitate pentru drepturile și libertățile persoanelor fizice, operatorul și persoana împuternicită de acesta implementează măsuri tehnice și organizatorice adecvate în vederea asigurării unui nivel de securitate corespunzător acestui risc.

Regulamentul GDPR prevede niște amenzi usturătoare, unde este stabilit doar pragul superior - 10 sau 20 de milioane de euro ori 2 % sau 4% din cifra de afaceri.
De asemenea, criteriile dupa care aceste amenzi ar trebui să fie aplicate sunt prevăzute în articolul 83 din GDPR.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Nelămuriri magazin online. am o Întreprindere individuală ... paultrefu paultrefu Nelămuriri magazin online. Am o Întreprindere Individuală neplatitor de TVA pentru o frizerie și doresc să creez un magazin online unde să îmi vând un ... (vezi toată discuția)
As dori sa comercializez online produse handmade MeDaRa MeDaRa Buna ziua, As dori sa încep sa comercializez online produse handmade (hârtie, lemn, pânza) și de asemenea sa ofer spre închiriere ornamente de flori ... (vezi toată discuția)
Infiintare magazin produse naturiste String String Buna ziua! Tocmai am absolvit un curs de tehnician nutritionist si as dori sa deschid un magazin in care se comercializeaza produse naturiste (suplimente ... (vezi toată discuția)