Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua! Stau la un bloc cu 4 etaje construit prin ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua! Stau la un bloc cu 4 etaje construit prin 77, din ...

Buna ziua!
Stau la un bloc cu 4 etaje construit prin 77, din Bucuresti. De o saptamana am o disputa cu vecinul de sub mine, eu stand la etajul 1. Initial omul a venit la mine extrem de recalcitrant si nepoliticos si a inceput sa-mi reproseze ca lui ii curge apa din tavan (el avand tavan fals care acopera sifonul si scurgerea mea care trec pe la el prin baie) si ca sa-i reparam tavanul, ca e vina noastra, ca nu se poate asa ceva etc.. Din moment ce nu chemase niciun instalator sa constate ca e intradevar vina noastra l-am invitat sa cheme un specialist si sa constatam ulterior cine a cui e vina. Omul a acceptat, instalatorul a venit, nu stiu ce si cum a verificat la el in casa, dar a venit si pe la mine ulterior sa se uite in baie unde a tras concluzia ca nu e o problema cu acea scurgere si ca de fapt intr-o portiune unde nu am gresie pe jos si ajunge apa de fiecare data cand folosesc cada, s-ar fi infiltrat apa pe acolo in ultimii 2 ani de zile de cand ne-am mutat si renovat aici, si asa a ajuns apa pana la el. Vecinul meu s-a aratat multumit de explicatie, si eu la randul meu, sk ramasese sa-si faca si reparatia tavanului si sa ma contacteze pentru despagubiri. A doua zi ma suna iar de dimineata ca lui la 4 dimineata ii picura apa din tavan si ca nu e ok, moment in care i-am explicat ca eu nu am folosit apa nici la 4 dimineata, nici in seara respectiva, iar mai mult de atat, daca era vorba de o.simpla infiltratie ar fi avut peretele ud, nu i-ar fi picurat apa in continuu. M-a mai sunat odata pana seara, sa-mi zica ca i-a curs si ziua, desi eu am fost plecat la munca si clar nu am folosit apa. Omul tot insista sa rezolv eu problema, moment in care i-am zis din nou clar ca problema pe care o raporteaza el (faptul ca picura apa din tavan) conform constatarii facute de instalatorul chemat de EL, nu are cum sa fie de la mine (ca se infiltreaza apa) din moment ce nu am folosit apa in perioadele in care el a semnalat probelemele. Bineinteles ca din acest punct, logica a ramas doar de partea mea, el continuand pe placa ca eu sunt vinovat, ca nu e normal ce-i fac eu, si trecand la amenintari cum ca m-ar da in judecata pentru toata chestia asta. Din moment ce el nu a facut o investigatie amanuntita la el in baie (sa porneasca de la locul problemei si sa identifice sursa reala) ca sa poata dovedi ca intradevar este vina mea, presupun ca nu ar trebui sa-mi fac mari griji pentru amenintarea asta cu judecata. In schimb va intreb pe dumnevoastra si va cer un sfat legat de aceasta situatie, ce fel ar trebui sa procedez in continuare, care sunt oblogatiile mele, etc.
Buna ziua,
Sfatul meu este sa discutati cu proprietarul si sa-i propunrti se cheme/chemati pe cineva care sa demonteze acel tavan fals ( sau macar partea unde curge apa) si sa vedeti exact ce se intampla.
Acesta sa verifice si instalatia dvs. si poate reusiti sa gasiti problema.

cmioan a scris:

Din moment ce el nu a facut o investigatie amanuntita la el in baie (sa porneasca de la locul problemei si sa identifice sursa reala) ca sa poata dovedi ca intradevar este vina mea, presupun ca nu ar trebui sa-mi fac mari griji pentru amenintarea asta cu judecata. In schimb va intreb pe dumnevoastra si va cer un sfat legat de aceasta situatie, ce fel ar trebui sa procedez in continuare, care sunt oblogatiile mele, etc.

In principiu ar trebui sa ajungeti la un acord semnat de ambele parti, unde se afla acea "defectiune tehnica", ce determina infiltratia in apartamentul de jos. Daca nu este o cauza clar determinata de instalatia dvs. si se afla in peretele despartitor, vina nu va apartine.
Articolul 37 din legea 196/2018
(1)Zidurile ce separa proprietatile individuale si/sau partile comune dintr-un condominiu sunt proprietate comuna.

Prin urmare trebuie inspectata scurgerea si la el in apartament, cu tavanul fals dat deoparte sau spart.. Se va turna apa pe sifonul dvs. si vazut daca instalatia de scurgere are vreo vina.

Daca e o alta cauza, posibila acea infiltratie printr-o zona neprotejata, faceti-va lucrarea de protectie in acea zona, ca sa terminati povestea.

Nu va speriati de "datul in judecata", nu va poate da nimeni in judecata si sa cistige procesul, fara o expertiza tehnica facuta fara stirea si in afara apartamentului dvs. Eu cred ca e doar o amenintare.
Foarte interesant, așa am pățit eu la apartament, infliltratii din cauza vechimii plăcii și a țevii de sub cada de fier , de 50 de ani vechime . Sunt oameni care au vândut din cauza asta. Deși stau la un alt bloc mai vechi , nu arata nici pe departe așa țevile la noi .

latka a scris:

cmioan a scris:

Din moment ce el nu a facut o investigatie amanuntita la el in baie (sa porneasca de la locul problemei si sa identifice sursa reala) ca sa poata dovedi ca intradevar este vina mea, presupun ca nu ar trebui sa-mi fac mari griji pentru amenintarea asta cu judecata. In schimb va intreb pe dumnevoastra si va cer un sfat legat de aceasta situatie, ce fel ar trebui sa procedez in continuare, care sunt oblogatiile mele, etc.

In principiu ar trebui sa ajungeti la un acord semnat de ambele parti, unde se afla acea "defectiune tehnica", ce determina infiltratia in apartamentul de jos. Daca nu este o cauza clar determinata de instalatia dvs. si se afla in peretele despartitor, vina nu va apartine.
Articolul 37 din legea 196/2018
(1)Zidurile ce separa proprietatile individuale si/sau partile comune dintr-un condominiu sunt proprietate comuna.

Prin urmare trebuie inspectata scurgerea si la el in apartament, cu tavanul fals dat deoparte sau spart.. Se va turna apa pe sifonul dvs. si vazut daca instalatia de scurgere are vreo vina.

Daca e o alta cauza, posibila acea infiltratie printr-o zona neprotejata, faceti-va lucrarea de protectie in acea zona, ca sa terminati povestea.

Nu va speriati de "datul in judecata", nu va poate da nimeni in judecata si sa cistige procesul, fara o expertiza tehnica facuta fara stirea si in afara apartamentului dvs. Eu cred ca e doar o amenintare.