Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua. Doresc să cumpăr o casă bătrâneasca ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua. Doresc să cumpăr o casă bătrâneasca împreună ...

Buna ziua.
Doresc să cumpăr o casă bătrâneasca împreună cu o suprafață de teren.
Pe casă și pe o bucată de pământ există cadastru, titlu de proprietate, etc.
Însă, pe o porțiune nu există, proprietarul neavând decât o chitanță de mână care să-i ateste proprietatea.
Dânsul plătește impozitul la primărie, îl folosește de peste 30 de ani,.. asta este tot.
Dânsul dorește sa-mi vândă tot, dar nu-mi poate face acte decât pe ce are in titlul de proprietate.
Doresc să mă îndrumați dacă există vreo soluție legală pentru a intra în posesia întregii suprafețe de teren.
Vă mulțumesc.
e nevoie sa initieze o actiune in instanta, dupa ce devine proprietar prin uzucapiune, va poate vinde cu acte acea bucata
Buna ziua,
Uzucapiune de peste 30 de ani dupa vechiul cod civil si apoi va vinde cu acte LEGALE!
Puteti sa il reprezentati dumneavoastra in instanta si ... sa va incheie acte LEGALE dupa cu scaderea acelor cheltuieli din pret.
Proprietarul a decedat.
Singurul moștenitor ce locuieste in alt judet, i-a vândut acel teren, ulterior, printr-o chitanță de mână. In instanță trebuie să fie prezent și acesta ?