avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 541 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua. Doresc să cumpăr o casă bătrâneasca ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua. Doresc să cumpăr o casă bătrâneasca împreună ...

Buna ziua.
Doresc să cumpăr o casă bătrâneasca împreună cu o suprafață de teren.
Pe casă și pe o bucată de pământ există cadastru, titlu de proprietate, etc.
Însă, pe o porțiune nu există, proprietarul neavând decât o chitanță de mână care să-i ateste proprietatea.
Dânsul plătește impozitul la primărie, îl folosește de peste 30 de ani,.. asta este tot.
Dânsul dorește sa-mi vândă tot, dar nu-mi poate face acte decât pe ce are in titlul de proprietate.
Doresc să mă îndrumați dacă există vreo soluție legală pentru a intra în posesia întregii suprafețe de teren.
Vă mulțumesc.
Cel mai recent răspuns: eleodor-popescu , utilizator 02:02, 19 Septembrie 2020
e nevoie sa initieze o actiune in instanta, dupa ce devine proprietar prin uzucapiune, va poate vinde cu acte acea bucata
Buna ziua,
Uzucapiune de peste 30 de ani dupa vechiul cod civil si apoi va vinde cu acte LEGALE!
Puteti sa il reprezentati dumneavoastra in instanta si ... sa va incheie acte LEGALE dupa cu scaderea acelor cheltuieli din pret.
Proprietarul a decedat.
Singurul moștenitor ce locuieste in alt judet, i-a vândut acel teren, ulterior, printr-o chitanță de mână. In instanță trebuie să fie prezent și acesta ?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Achizitie teren fara acte de proprietate eleodor-popescu eleodor-popescu Buna ziua. Doresc sa achizitionez un teren impreuna cu o casa batraneasca. Proprietarul are acte de proprietate, cadastru, doar pe o parte a terenului, mai ... (vezi toată discuția)
Se poate uzucapiune?de cati ani minim? hopeless1 hopeless1 situatia sta cam asa: __5 frati in viata, la tara pamant si o casa batraneasca __ambii parinti morti unu de peste 9ani altul de pste 29ani __nu intereseaza ... (vezi toată discuția)
Achizitie teren cu "chitanta de mana" Lucian T Lucian T Buna ziua, voi achizitiona un teren de 4000 mp. (pasune, extravilan) care are cadastru, intabulare si toate actele in regula. Proprietarul terenului, imi ... (vezi toată discuția)