Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Buna ziua! Beneficiem de zile libere platite pentru ...
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Buna ziua! Beneficiem de zile libere platite pentru ingrijirea ...

Buna ziua! Beneficiem de zile libere platite pentru ingrijirea copilului in pandemie si in vacante?
Părinții au dreptul la zile libere plătite pe toată perioada în care se decide limitarea sau suspendarea activităților didactice care presupun prezența efectivă a copiilor în unitățile de învățământ și în unitățile de educație timpurie antepreșcolară, exceptii facand angajatii din sistemul naţional de apărare, ordine publică și siguranță națională, din penitenciar sau din unităţile sanitare publice