Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Asociatia de proprietari este o societate in sensul ...
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Asociatia de proprietari este o societate in sensul Codului civil?

Buna ziua!
Potrivit art. 1.888. - După forma lor, societăţile pot fi:
a) simple;
b) în participaţie;
c) în nume colectiv;
d) în comandită simplă;
e) cu răspundere limitată;
f) pe acţiuni;
g) în comandită pe acţiuni;
h) cooperative;
i) alt tip de societate anume reglementat de lege.
Intrebare: Asociatia de proprietari este un tip de societate anume reglementat de lege, respectiv de Legea nr. 196/2018 ? Sau asociatia de proprietari nu este o societate în sensul Codului civil? Va multumesc!
popasgia, utilizator
Buna seara,
Asociația de proprietari este o organizație non profit (ONG), care are ca scop reprezentarea intereselor proprietarilor dintr-un condominiu,

Asociatia de Proprietari devine, prin sentinta judecatoreasca, persoana juridica ce are caracter non-profit.

Non-profit inseamna ca sumele provenite din venituri (dobanzi bancare, inchirieri spatii/elemente din proprietatea comuna, profit din activitati lucrative, sponsorizari, subventii, finantari nerambursabile, penalizari etc.) se folosesc numai pentru imbunatatirea sau repararea proprietatii comune, pentru dezvoltarea condominiumului, pentru remunerarea membrilor activi, pentru investitii in scopurile asociatiei , in functie de hotararile adunarii generale a proprietarilor, membri ai asociatiei.