Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Impozitul pe venit si contributii la PFA norma de ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Impozitul pe venit si contributii la PFA norma de venit in domeniul IT

Buna,

Pentru inregistrarea unui PFA norma de venit in domeniului IT, as avea urmatoarele nelamuriri:
1. Este scutit sau nu de impozitul pe venit?
2. Singurele taxe care se platesc sunt CASS si CAS?

Multumesc anticipat
george-neagu, moderator
Un PFA norma de venit in domeniului IT nu este scutit de impozitul pe venit. Se discuta de scutirea respectiva doar la impozitul pe venitul din salariu, deci la cei cu contract de munca.
Separat, se platesc anual obligatoriu CASS si CAS doar daca valoarea normei de venit anuala pentru codul caen autorizat din judetul unde e inegistrat pfa-ul, este peste plafonul a 12 salarii minime brute pe economie.