avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 556 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua ! va rog sa imi spuneti daca, pe trenul ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua ! va rog sa imi spuneti daca, pe trenul liber de constructie ...

Buna ziua !
va rog sa imi spuneti daca, pe trenul liber de constructie de langa casa mea,latura din stanga,noul proprietar putea construi o piscina fara acordul vecinilor in ceea ce priveste schimbarea destinatiei terenului. Pe strada pe care locuiesc sunt imobile la curte cu destinatie de locuinta..
Mentionez ca dumnealui are deja in proprietate terenul din dreapta adiacent celui pe care a construit piscina .
Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: NinoBadea , utilizator 13:48, 3 Septembrie 2021
Pe terenul a carui proprietar tabular sunt, pot sa construiesc cu autorizatie (daca este cazul) ce vreau . De ce sa cer acordul vecinului?
Dacă nu este vorba de o piscina destinată publicului, acesta nu are nevoie de acordul dvs.
Va răspund in calitate de pers fizica pt ca m-am lovit de aceasta “problema”.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Schimbare destinatie spatiu uira uira Intentionez sa cumpar un spatiu cu destinatia de uscatorie pe care apoi sa-l transform in spatiu de inchiriat, 2 spatii din cele invecinate direct fiind ... (vezi toată discuția)
Obtinere autorizatie constructie conform exceptiei de urbanism - parcele adiacente Flori_ Flori_ Buna ziua, Detin o parcela intravilan curti constructii, cu PUZ expirat in 2016 si vreau sa obtin autorizatie de constructie. Am front la strada si 2 case ... (vezi toată discuția)
O mare dilema daniela.ilea daniela.ilea Daca ma poate ajuta cineva ,detin o casa batraneasca cu un front stradal de 7 m dar in spate se lateste curtea ajungand la 13 m ,doresc sa construiesc o casa ... (vezi toată discuția)