Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Custodie comuna
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Custodie comuna

Buna ziua
Sunt in divort , am depus si ordonanta presedentiala in urma careia domiciliul copilului a fost stabilit la mine, dar custodie comuna cu dreptul tatalui la legaturi personale reprezentand vacante, primul si al treilea weekend fin luna si convorbiri telefonice zilnice 30min intr un interval orar stabilit.
Intrebarea este...Tatal are voie sa vina zilnic dupa copil la scoala sau in jurul domiciliului unde locuieste copilul ? Sa traga de copil desi copilul plange cand il vede de frica???
Mentionez ca am facut apel la hotarare intrucat copilul mi a relatat abuzuri sexuale exercitate de tatal asupra sa si sesizare la DGASPC.
Nu o suna cand are stabilit , la programul de vizita vine insotit de familia lui( var, matusa,mama) acestia facand scandal si traumatizans copilul.
Avem alt termen de judecata in noiembrie si as dori sa stiu cum trebuie sa procedez pana atunci.
Multumesc!
CrisErika, utilizator
Adunați cat mai multe probe.mergeti cu copilul la psiholog.solicitati DGASPC-ului sa monitorizeze cazul.puteti depune probe noi în apel, desigur dacă au fost solicitate prin cererea de apel.
Puteti face si ordin de protecție împotriva tatalui...si altele de care sigur ati sport sfayuita de avocatul dvs.