Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune

Tatal meu a decedat in urma cu putin timp, mai exact pe 1 octombrie 2020. In ultimii ani nu am avut o legatura foarte stransa. As dori sa stiu cum pot afla daca am mostenit ceva de la el sau daca are vreun testament in favorea mea sau a copiilor mei? Mentionez ca tatal meu s-a recasatorit si actuala sotie traieste. In plus am avut o sora care a decedat tot anul acesta si are un singur fiu minor. Sotia lui nu prea m-a avut la inima, nici macar nu m-a anuntat ca a murit. Se poate face succesiunea fara mine? Nu sunt o vanatoare de averi dar ma gandesc la copiii mei care ar putea beneficia de mica parte din mostenire care mi s-ar cuveni.
@Shaiya Lucrurile nu vor decurge usor! Contactati un avocat, e o investitie de perspectiva, se pare ca dezbaterea succesiunii este una litigioasa, deci se va ajunge in instanta. Nu va lasati numai la mana notarului, in fond avocatul este cel care va reprezinta/apara interesele. Notarul stie ca oricum va va lua banii, daca nu el, un coleg! Trebuia sa fi consultat intai un avocat, acesta v-ar fi indrumat spre un notar cu care colaboreaza si ati fi avut un parcurs ,,lin".
DlGoe, utilizator
Trebuia sa va anunte cineva ca v-a murit tatal? Oricat de "nestranse" ar fi legaturile ... daca tot vi se pare etic sa il mosteniti (fiindca da, din pacate, e legal chiar si in asemenea cazuri), nu era normal macar sa va interesati cum o mai duce? Traim intr-o societate tare ciudata ... deopotriva, parinti si copii ne comportam pe dos ... Ca si ca parinte, tot te interesezi de copiii tai, mai ales cand unul din ei a murit, ai nepoti ...
Puteti cere info la Camera Notarilor, daca s-a deschis succesiunea si la ce notar. Apoi sa va prezentati la acel notar. Asta in cazu in care nu reusiti sa scoateti certificat de deces cum ati fost sfatuita.
Va multumesc tuturor pentru sfaturile utile pe care le-am primit! Va doresc multa sanatate si liniste sufleteasca!
Buna ziua,

Dati o declaratie prin care acceptati succesiunea.

Dreptul de optiune succesorala se exprima in termen de 1 an de la deces.

Aceasta declaratie se perfecteaza in fata NOTARULUI PUBLIC.

Ulterior, poate fi realizata dezbaterea succesorala, respectiv imparteala.

Operatiunile sus enuntate vor fi realizate prin acordul comostenitorilor, in fata notarului public, ori pe cale judiciara, in fata instantei de judecata.

Vor fi consultate registrele notariale in ceea ce priveste existenta unui testament.

In fata notarului public, puteti fi asistata de un avocat.