Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Cum trebuie numerotate ordinele de.plata la.pfa? In ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Cum trebuie numerotate ordinele de.plata la.pfa? In fiecare zi ...

Cum trebuie numerotate ordinele de.plata la.pfa?
In fiecare zi (sau luna/an) inceputa alta numerotare sau trebuie sa retin ultimul nr de OP numerotarea fiind una continua?
*achit de maxim 2-3 ori pe luna in medie prin OP la ghiseu, uneori avand cate 3 OPuri in aceeasi zi.
Multumesc anticipat pt raspunsuri!
Nu există nicio regulă pt numerotarea OP-urilor. Puteți numerota continuu, de la 1 la infinit, fără să țineți cont de trecerea de la un an la altul. Dar dar în general la documentele financiar- contabile se numerotează începând în fiecare an altă numerotare, e mai practic. Nu se recomandă desigur numerotarea d ela lună la lună, că așa se dublează numerele în același an fiscal și nu este corect.
Multumesc!
Initial am facut pe sistemul infinit si nu mai stiam numerotarea, apoi la banca mi-au zis sa fac pe zilnic.
Varianta pe an mi se pare f buna si mai corecta decat zilnic.
Deschid un cont nou si vroiam sa fiu mai in regula de acum.
Multumesc!