avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 669 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Cum trebuie numerotate ordinele de.plata la.pfa? In ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Cum trebuie numerotate ordinele de.plata la.pfa? In fiecare zi ...

Cum trebuie numerotate ordinele de.plata la.pfa?
In fiecare zi (sau luna/an) inceputa alta numerotare sau trebuie sa retin ultimul nr de OP numerotarea fiind una continua?
*achit de maxim 2-3 ori pe luna in medie prin OP la ghiseu, uneori avand cate 3 OPuri in aceeasi zi.
Multumesc anticipat pt raspunsuri!
Cel mai recent răspuns: LetitiaM , utilizator 12:17, 16 Octombrie 2020
Nu există nicio regulă pt numerotarea OP-urilor. Puteți numerota continuu, de la 1 la infinit, fără să țineți cont de trecerea de la un an la altul. Dar dar în general la documentele financiar- contabile se numerotează începând în fiecare an altă numerotare, e mai practic. Nu se recomandă desigur numerotarea d ela lună la lună, că așa se dublează numerele în același an fiscal și nu este corect.
Multumesc!
Initial am facut pe sistemul infinit si nu mai stiam numerotarea, apoi la banca mi-au zis sa fac pe zilnic.
Varianta pe an mi se pare f buna si mai corecta decat zilnic.
Deschid un cont nou si vroiam sa fiu mai in regula de acum.
Multumesc!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Chitante pfa - numerotare rebecagroza rebecagroza am urmatorarea situatie: chitantier neinseriat cu 50 file chitante pe 20111-48,raman 2 file cum se face numeroarea mai departe?se incepe cu 1/2012? va ... (vezi toată discuția)
Numerotarea facturilor se poate face aleatoriu? darkynok darkynok sau este obligatoriu ca dupa factura 4 sa fie 5 apoi 6 apoi 7 si etc ..... ? pt ca am observat la unele firme (magazine online) ca numarul este aleatoriu(nu ... (vezi toată discuția)
Numarul la facturi marianna1978 marianna1978 buna ziua, am primit diverse facturi din romania. faptul este ca numeratia din 2010 continua in anul 2011. anul 2010 ultima factura a avut nr. 248 data ... (vezi toată discuția)