Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Plangere (actiune) vatamare corporala
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Plangere (actiune) vatamare corporala

Buna seara/ziua

Dupa cit timp trebuie o victima sa intenteze o actiune de vatamare corporala , insotita de actele doveditoare , martori , certificat medico-legal etc ?
Sau ma rog plangere la politie , cam ce trebuie facut.

Multumesc anticipat.
Trebuie ca victima sa depuna o plangere prealabila , in termen de 2 luni de la data comiterii infractiunii sau data la care victima a stiut cine este faptuitorul. In ipoteza in care acest termen a fost depasit din motive de caz fortuit sau forta majora, iar victima poate dovedi acest aspect, plangerea ii poate fi primita si dupa acest termen.
ART. 180 (CODUL PENAL)
Lovirea sau alte violenţe
Lovirea sau orice acte de violenţă cauzatoare de suferinţe fizice se pedepsesc cu închisoare de la o lună la 3 luni sau cu amendă.
Faptele prevăzute la alin. 1 săvârşite asupra membrilor familiei se pedepsesc cu închisoare de la 6 luni la un an sau cu amendă.
Lovirea sau actele de violenţă care au pricinuit o vătămare ce necesită pentru vindecare îngrijiri medicale de cel mult 20 de zile se pedepsesc cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.
Faptele prevăzute la alin. 2 săvârşite asupra membrilor familiei se pedepsesc cu închisoare de la unu la 2 ani sau cu amendă.
Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate. În cazul faptelor prevăzute la alin. 1^1 şi 2^1 acţiunea penală se pune în mişcare şi din oficiu.
Împăcarea părţilor înlătură răspunderea penală, producându-şi efectele şi în cazul în care acţiunea penală a fost pusă în mişcare din oficiu.
ART. 181
Vătămarea corporală
Fapta prin care s-a pricinuit integrităţii corporale sau sănătăţii o vătămare care necesită pentru vindecare îngrijiri medicale de cel mult 60 de zile se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 5 ani.
Fapta prevăzută la alin. 1 săvârşită asupra membrilor familiei se pedepseşte cu închisoare de la unu la 5 ani.
Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate. În cazul faptelor prevăzute la alin. 1^1 acţiunea penală se pune în mişcare şi din oficiu.
Împăcarea părţilor înlătură răspunderea penală, producându-şi efectele şi în cazul în care acţiunea penală a fost pusă în mişcare din oficiu.
ART. 182
Vătămarea corporală gravă
Fapta prin care s-a pricinuit integrităţii corporale sau sănătăţii o vătămare care necesită pentru vindecare îngrijiri medicale mai mult de 60 de zile, se pedepseşte cu închisoare de la 2 la 7 ani.
Dacă fapta a produs vreuna din următoarele consecinţe: pierderea unui simţ sau organ, încetarea funcţionării acestora, o infirmitate permanentă fizică ori psihică, sluţirea, avortul, ori punerea în primejdie a vieţii persoanei, pedeapsa este închisoarea de la 2 la 10 ani.
Când fapta a fost săvârşită în scopul producerii consecinţelor prevăzute la alin. 1 şi 2, pedeapsa este închisoarea de la 3 la 12 ani.
Tentativa faptei prevăzute în alin. 3 se pedepseşte.
.
CODUL DE PROCEDURA PENALA
Art. 284: Termenul de introducere a plangerii

(1) In cazul infractiunilor pentru care legea prevede ca este necesara o plangere prealabila, aceasta trebuie sa fie introdusa in termen de 2 luni din ziua in care persoana vatamata a stiut cine este faptuitorul.

(2) Cand persoana vatamata este un minor sau un incapabil, termenul de 2 luni curge de la data cand persoana indreptatita a reclama a stiut cine este faptuitorul.

Plangerea se formuleaza in termen de 60 de zile ,de la data la care persoana vatamata a cunoscut faptuitorul(art.284 c.pr.pen).Aceasta se dovedeste cu acte,martori,expertize,orice alte mijloace de proba permise de lege
legally a scris:

Trebuie ca victima sa depuna o plangere prealabila , in termen de 2 luni de la data comiterii infractiunii sau data la care victima a stiut cine este faptuitorul. In ipoteza in care acest termen a fost depasit din motive de caz fortuit sau forta majora, iar victima poate dovedi acest aspect, plangerea ii poate fi primita si dupa acest termen.

Acesta este si punctul meu de vedere! Victima poate sa depuna plangerea chiar daca termenul a trecut dar trebuie sa motiveze explicit de ce nu a facut plangerea in acel termen(ex:internare in spital , tratament de boala in strainatate, etc)
legally a scris:

Trebuie ca victima sa depuna o plangere prealabila , in termen de 2 luni de la data comiterii infractiunii sau data la care victima a stiut cine este faptuitorul. In ipoteza in care acest termen a fost depasit din motive de caz fortuit sau forta majora, iar victima poate dovedi acest aspect, plangerea ii poate fi primita si dupa acest termen.

Cum afla (dovedeste) victima cine este faptuitorul ...E vorba de o altercatie verbala cu mai multi indivizi in care nu a avut martori...Politia se poate sesiza din oficiu numai pe baza declaratiei victimei ?