Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... buna ziua , ptr mine neavand studii juridice , art 2 ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

buna ziua , ptr mine neavand studii juridice , art 2 din OUG ...

buna ziua , ptr mine neavand studii juridice , art 2 din OUG 407 /2020 ,nu este clar , in speta am facut cerere ptr supraveghere scolar , si fara sa fiu anuntat pana in momentul actual , angajatorul m-a pontat cu absente nemotivate ptr perioda cand copilul a mers la scoala
mentionez ca scolarul a invatat in sistemul hibrid , o saptamana la scoala /o saptamana acasa .de fapt cum se interpreteaza acest articol de lege ? am sanse sa raman fara servici?
1. Aveti dreptul la zile libere plătite pe toată perioada în care se decide limitarea sau suspendarea activităților didactice care presupun prezența efectivă a copiilor în unitățile de învățământ și în unitățile de educație timpurie antepreșcolară.

Prin limitarea sau suspendarea activităților didactice care presupun prezența efectivă a copiilor se înțelege reducerea frecvenței participării copiilor la cursurile școlare și utilizarea tehnologiei și internetului sau a altor modalități alternative de educație pentru realizarea activităților prevăzute la art. 262 din Legea educației naționale nr. 1/2011, cu modificările și completările ulterioare.

2. Numai in urma cercetarii disciplinare , se poate decide desfacerea disciplinara a raportului de munca.
multumesc ptr raspuns dar tot nu am inteles , angajatorul a facut un abuz cand m-a pus nemotivat?
Depinde de situatie , astfel :
- daca pentru acea perioada era depusa si aprobata cererea, da

- daca pentru acea perioada nu era depusa si aprobata cerere, nu.