Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna seara, Apartamentul in care locuiesc fost inundat ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna seara, Apartamentul in care locuiesc fost inundat de catre ...

Buna seara,
Apartamentul in care locuiesc fost inundat de catre un locatar aflat la etajul superior,eu am asigurata casa si am chemat firma de asigurari,acestia au facut constatarea si au cerut o adeverinta de la administratia blocului care sa ateste evenimentul produs,
Am discutat cu administratorul si nu vrea sa imi elibereze aceasta adeverinta,
Cand s-a produs inundatia a fost anuntat atat administratorul cat si presedintele asociatiei de proprietari,presedintele a fost la fata locului si a vazut ce s-a intamplat.
Ce pot face?firma de asigurari solicita acest document.
Multumesc
In conformitate cu disp L nr 196/2018 reprezentantul legal al asociatiei de proprietari este presdintele de asociatie care este factor decizional
Administratorul de imobil este angajatul asociatiei de proprietari cu limita de competenta de executie dispozitii in vigoare,hotarari ale adunarii generale,decizii ale comitetului executiv si ale presedintelui de asociatie
Notificati oficial presedintele de asociatie cu obligatia eliberarii documentului constatator al evenimentului-sub sanctiunea obligarii la plata a cheltueililor aferente solutionarii in instanta

ionita aurel a scris:

am chemat firma de asigurari, acestia au facut constatarea si au cerut o adeverinta de la administratia blocului care sa ateste evenimentul produs,

Nu cred ca firma de asigurari va cere o adeverinta (de la administrate) care sa "ateste evenimentul produs".

Ceea ce va cere firma de asigurari este o adeverinta in care sa se precizeze ca evenimentul produs nu a fost urmare a unor defectiuni la instalatiile comune ale condominiului.
(acest lucru ii este necesar firmei pt a sti impotriva cui sa se indrepte apoi pt recuperarea sumelor despagubirilor ce vi se vor acorda)

Drept pentru care dvs faceti acum o cerere scrisa presedintelui asociatiei pentru eliberarea unei asemenea adeverinte.