avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 593 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Am divortat si am aflat intamplator ca sotul ar putea ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Am divortat si am aflat intamplator ca sotul ar putea avea proprietati ...

Am divortat si am aflat intamplator ca sotul ar putea avea proprietati de care eu nu stiu, dobandite in timpul casatoriei (undeva prin Botosani , noi figurand cu domiciliul in Bucuresti), si pe care bineinteles nu vrea sa le imparta la partaj. Cum pot afla daca intr-adevar mai are proprietati dobandite in tiompul casatoriei?
Cel mai recent răspuns: Irina Pricop , Consilier juridic 14:27, 9 Noiembrie 2020
puteți cere de la OCPI extras de carte funciara pentru informare.
Si chiar daca nu vrea să le împartă, pe termen lung, nu vad de ce ar face asta.
Nu va putea vinde sau dispune de bun fără acordul dvs.
Ar insemna sa depindă toată viața de dvs.
mda...ideea este ca poate vinde fara mine. Un notar "dragut" si totu-i rezolvat! Cunosc caz concret...
2 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu e nimeni intr-atat de "dragut" incat sa riste sa ramana fara profesie si sa dea cu subsemnatul.
Cazurile auzite de dvs, cel mai probabil au o cu totul alta situatie juridica. Niciun caz nu seamana cu altul.
Cand am zis...cunosc un "caz concret", am stiut ce vorbesc! Iar ca sa te lupti cu notarul sa demonstrezi ca ceea ce a facut a fost ilegal, iti trebuiesc vreo 10 ani de rabdare si muuuulti bani pentru un avocat corect si bun! Pe astfel de spete specializat. Asta, in cazul in care nu te scoate cu "amnezie temporara" sau probleme psihiatrice si ca nu ai stiut cand ai semnat in fata notarului.....

Alte discuții în legătură

Bună ziua, se poate activa un partaj după 28 de ani de la divorț ... Justiția Divină Justiția Divină Bună ziua, Se poate activa un partaj după 28 de ani de la divorț în situația în care soția a aflat că sotul în timpul casatoriei a cumpărat un ... (vezi toată discuția)
Problema schimbare tarla Panciu Panciu Buna ziua, Am urmatoarea problema: doresc sa vand un teren dobandit in urma cu 15 ani, prin act de partaj. In perioada aceea, terenul apartinea de comuna X ... (vezi toată discuția)
Acte apartament Marinelamarinela Marinelamarinela Mama mea s a trezit ca apartamentul în care locuiește nu.mai este pe numele ei în urma cereri fratelui meu de al ajuta sa obțină un alt apartament. ..ne ... (vezi toată discuția)