Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Bună ziua, sunt asmatica si plurialergica.Am cerut la ...
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Bună ziua, sunt asmatica si plurialergica.Am cerut la medicul ...

Bună ziua, sunt asmatica si plurialergica.Am cerut la medicul de familie adeverinta pt nepurtarea măștii in aer liber și am fost trimisa la pneumolog.Nici pneumologul nu vrea sa mi elibereze aceasta declarație?Cum pot face sa o obțin?Mentionez ca am cerut pt a merge fără ea în aer liber și nu în spatii închise unde stau max 20 minute.Va rog unde ma pot adresa?
Nu reiese nici contrariul.
Ordinul respectiv nu desemneaza alt specialist, in afara de medicul de medicina muncii, care se poate pronunta in cazul exceptiilor:

"În funcție de evaluarea riscului, efectuată de medicul de medicina muncii al unității, pot exista unele excepții, astfel:
a) angajatul este singur în birou;
b) persoana suferă de boli care afectează capacitatea de oxigenare;
c) persoana desfășoară activități fizice intense și/sau în condiții de muncă solicitante (temperaturi ridicate, umiditate crescută etc.);
d) prezentatorii TV și invitații acestora, cu condiția respectării distanței de 3 metri între persoane;
e) vorbitorii în public, în spații interioare, cu condiția respectării distanței de 3 metri între aceștia și alte persoane, doar în cazul în care nu se află mai mult de 16 persoane în incintă;
f) copiii cu vârsta mai mică de 5 ani."
[ link extern ]
latka, moderator
Puteti folosi documente medicale mai vechi pt ca nu cred ca este o afectiune nou dobandita in ultimile luni.
Menționez ca sunt în somaj de la începutul acestei pandemi si atat medicul de familie cat si medicul specialist refuza sa mi elibereze aceasta adeverinta pe motiv ca nu a mai cerut nimeni și probabil habar nu au.Sunt inregistrata cu astm sub tratament permanent cu scrisori medicale la 6 luni.Si scuze dar spirometria nu se mai face momentan, a fost sistata pe aceasta perioada....Deci unde ma adresez sa o pot obtine?

latka a scris:

Medicul de medicina muncii trebuie sa va faca un test de spirometrie, care va atesta (in principiu daca aveti acea afectiune) capacitatea pulmonara redusa. Cu acest test (va iesi un grafic destul de sugestiv) si cu o adeverinta de la acel medic, puteti arata oricui faptul ca suferiti de capacitate pulmonara redusa, ce va impiedica a purta masca.

Mihutza2003, utilizator
Va mulțumesc frumos, numai ca nu pot întra în posesia adeverintei. O sa sun mâine la DJS asa cum m ati învățat.

Av. Liviu Voinea a scris:

Documente medicale din care sa reiasa ca sunteti asmatica si plurialergica.
Le prezentati oricarui organ care ar vrea sa va amendeze.|
Daca totusi o face ,ma puteti contacta si contestam PV si cerem anularea.

Mihutza2003 a scris:

Menționez ca sunt în somaj de la începutul acestei pandemi si atat medicul de familie cat si medicul specialist refuza sa mi elibereze aceasta adeverinta pe motiv ca nu a mai cerut nimeni și probabil habar nu au.Sunt inregistrata cu astm sub tratament permanent cu scrisori medicale la 6 luni.Si scuze dar spirometria nu se mai face momentan, a fost sistata pe aceasta perioada....Deci unde ma adresez sa o pot obtine?

Spirometria nu a fost sistata, poate nu mai lucreaza acel medic de medicina muncii, cautati un cabinet (eventual privat) care face asa ceva.
latka, moderator