Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Bună ziua, sunt asmatica si plurialergica.Am cerut la ...
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Bună ziua, sunt asmatica si plurialergica.Am cerut la medicul ...

Bună ziua, sunt asmatica si plurialergica.Am cerut la medicul de familie adeverinta pt nepurtarea măștii in aer liber și am fost trimisa la pneumolog.Nici pneumologul nu vrea sa mi elibereze aceasta declarație?Cum pot face sa o obțin?Mentionez ca am cerut pt a merge fără ea în aer liber și nu în spatii închise unde stau max 20 minute.Va rog unde ma pot adresa?
Sunt de părere că dl. Voinea are dreptate: documentele medicale care atestă afecțiunile sunt suficiente în cazul unui eventual control. Iar dacă totuși ați fi amendată, șansele de succes pentru anularea amenzii sunt maxime.

Faceți poze documentelor medicale pe care le aveți (rețete, bilete de trimitere, rezultate ale investigațiilor etc.) și păstrați-le în telefon, ca să nu umblați cu toate după dvs. Unul dacă aveți undeva în poșetă e suficient.
Dupa logica expusa aici, reiese ca daca medicul de medicina muncii stabileste ca nu pot purta masca la locul de munca, dupa ce ies de la serviciu ma insanatosesc brusc si contraindicatiile legate de purtarea mastii dispar ca prin farmec. Interesant...
mergeti la pneumologul dv. curant sau oricare altul chiar privat cu un act doveditor,preferabil un bilet de iesire din spital sau chiar o scrisoare medicala veche si o sa primiti o recomandare cu care mergeti la medicul de familie.Confirm ca nu se fac spirometrii din martie 2020.Totusi as vrea sa va intreb,de unde primiti retete in acest timp?Vedeti ca ambulatoriul TBC primeste pacienti.In caz ca nu rezolvati dati telefon la Casa de asigurari de sanatate!Sanatate multa!
cunosc un caz similar. Organul de control nu citeste documente medicale, nu are abilitatea, asa ca pretinde sa apara scris ca este contraindicata purtarea mastii. Atat medicul de familie cat si medicul specialist refuza, considerand ca treaba lor e doar sa precizeze diagnosticul.

Manuela Rășină a scris:

Sunt de părere că dl. Voinea are dreptate: documentele medicale care atestă afecțiunile sunt suficiente în cazul unui eventual control. Iar dacă totuși ați fi amendată, șansele de succes pentru anularea amenzii sunt maxime.

Faceți poze documentelor medicale pe care le aveți (rețete, bilete de trimitere, rezultate ale investigațiilor etc.) și păstrați-le în telefon, ca să nu umblați cu toate după dvs. Unul dacă aveți undeva în poșetă e suficient.

Merg la 6 luni la pneumolog pt scrisoare medicala, numai ca in octombrie cand am fost nu mi au făcut spirometria.Mi au dat scrisoarea medicala și m au întrebat de tratament care este același.Si sincer dupa reteta nu am mers, mi am procurat de la farmacie tratamentul Nu este scump și scap de stat la rand sau in frig de cand cu pandemia asta..Documente am ca am trimis și la scoala pt copil o adeverinta in care spune clar ca am astm, numai ca multitudinea de alergii nu au putut fi trecute pe acea adeverinta...si am scrisorile medicale xeroxate...cu toate astea ies din casa numai cand este ceva urgent.Nu am bani sa deschid proces in caz de amenda pt ca niște încăpățânați de doctori imi refuza dreptul meu....Din cauza unora ca ei am ajuns plurialergica si asmatica ....Mai ales ca boala nu a fost născocit peste noapte....