Forum Discuţii diverse Discuţii politice şi legislaţie ... Alegerile parlamentare din luna decembrie 2020 va par ...
Discuție deschisă în Discuţii politice şi legislaţie electorală

Alegerile parlamentare din luna decembrie 2020 va par potrivite ...

Alegerile parlamentare din luna decembrie 2020 va par potrivite in acest moment?

Ar ajuta la reducerea numărului de infectari sau la eradicarea virusului SARS-CoV-2?

Ma întreb daca nu ar fi mai bine sa mai existe o vreme divergente politice la nivel guvern-parlament pentru a exista un control intre puterile statului.
Poate ca, pana una alta, ar fi mai bine asa.

Cred ca se mai poate astepta 3-4 luni sau chiar 6 luni pana mai vedem cursul pandemiei.
Asa, ii vom putea judeca noi mai bine pe toți cei aflati in cursa politica și fiecare sa poata decide in cunoștință de cauza.

Eu unul as vrea sa vad intre puterea executiva si cea legislativa o lupta bazata pe valori si argumente.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Mastile N95 se pot distribui afara pana la intrarea in curtea scolii.Nu este necesar sa vina cineva la usa fiecaruia.Important este sa aiba ei mastile respective.
Cred ca si medicii de la ATI s-ar bucura sa se procedeze in acest fel ca sa mai aibă și ei un moment de respiro.Ma.gandesc ca scăderea numărului de infectari ar fi ceva de bun augur pentru o guvernare care sa dea incredere de la inceput.
Macar in orasele mari daca s-ar proceda asa.
Mastile ar avea rolul de a reduce semnificativ transmiterea virsului si după alegeri si am putea vorbi despre un bun început si evitarea întrării in carantina sau alte masuri asemănătoare.
In orasele mari nici 1% din oameni nu poarta masti N95 in mijloacele de transport în comun.
Poate ca nu isi permit ca sa cumpere dar aceasta nu înseamnă ca nu ar avea dreptul.de a purta.
Bănuiesc ca cei din comisiile din sectiile de votare vor purta masti de protecție puternica.

Pe strada nu contează ce masti poarta dar in spatiile inchise este foarte importanta masca de protectie puternica.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Ar mai fi posibilitatea sa le dea celor in vârstă de peste 50 sau 55 de ani masti daca nu pot sa dea la toți.
Ei se protejeaza cum pot dar la alegeri nu ii vad deloc protejati.
Mai sunt și cei cu posibile comorbiditati.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
La spitalul Sf. Pantelimon s-a adus un tir pentru a avea încă 52 de locuri la morga.Nu mai au loc în morga spitalului.
Cadavrele pot sta la o temperatură optima timp.de 2 saptamani.

[ link extern ]

Ma întreb ce fel.de masti au purtat cei aflati in morga spitalului.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
PSD-ul tot încearcă in fel si chip sa creeze deruta:

,,Marcel Ciolacu și Alfred Simonis și-au anunțat demisia din Parlament. Anunțul vine ca o lovitură pentru liberali. Scopul social-democraților este acela de a nu primi pensii speciale."

,,Demagogia asta cu demisia înainte de terminarea mandatului că nu mai primeşti pensie specială este pur şi simplu o minciună sfruntată. (…) Este praf aruncat în ochii alegătorilor şi, din păcate, nu doar preşedintele PSD şi alţi lideri PSD cochetează cu astfel de poziţii demagogice în plină campanie electorală. Sunt şocat literalmente de lipsa totală de respect a PSD faţă de români, faţă de oameni”, a declarat liderul liberalilor."

[ link extern ]

Problema este insa aceea ca va crea ideea ca este de buna-credință.
Si USR vrea sa faca la.fel.

In loc sa caute solutii pentru pandemie ei se tin de lucruri care sa ii ajute la alegeri.

Prof. Streinu Cercel și Rafila par sa nu mai aibă solutii pentru pandemie.
Mutarea cu ei era bună daca faceau si ei ceva dar asa pe mine nu ma impresionează deloc.

Eu vreau solutii eficiente dar se pare ca întreaga lume politica actuala este depășită in clipa de fata.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Eu nu am recomandat alegeri in decembrie 2020 si nu a ieșit prea bine pentru PNL.

[ link extern ]

Era de așteptat ca lumea sa ezite sa mearga la vot.
Acum situatia este mai complicata decat inainte de alegeri.

Daca mai asteptau cateva luni si rezolvau cu Covid-19 scoteau un scor grozav, zic eu.
Si cred ca existau sanse bune ca intr-un termen 2 luni sa fi apărut rezultate foarte bune în lupta cu Covid-19.

Sunt curios ce va iesi mai departe în ceea ce privește componenta guvernului.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat