Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Buna ziua. Sunt cetatean roman cu domiciliul in ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Buna ziua. Sunt cetatean roman cu domiciliul in strainatate si ...

Buna ziua.
Sunt cetatean roman cu domiciliul in strainatate si nu reusesc sa reinnoiesc pasaportul romanesc.
Mi se cere certigicat de casatorie inregistrat in Ro,dar pt a inregistra certificatul trebuie pasaport romanesc valabil.
Cum procedez?
pentru a înregistra căsătoria nu vă trebuie pașaportul.
sau să înțeleg că fiind CRDS nu mai aveți buletin?
într-o situație similară am prezentat o copie a cărții de identitate românească, chiar expirată fiind.
Fiind Crds bineînțeles ca nu mai aveți carte de identitate, iar o copie a unui act anulat nu va fi acceptata în nici o instituție.
Dacă prin înregistrarea căsătoriei va referiți la transcrierea în registrele de stare civilă românești a unei căsătorii încheiate în străinătate, trebuie sa știți ca la starea civila va puteți legitima cu orice act de identitate emis de o tara membra a Uniunii Europene.
Dacă nu dețineți nici un astfel de act, este bine sa va adresați Serviciului de Stare civilă, acesta având proceduri diferite pentru diverse categorii de state.
Deci numai in Ro se poate rezolva.