Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Strategia de vaccinare împotriva Covid-19 o ...
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Strategia de vaccinare împotriva Covid-19 o necesitate de interes national

Strategia de vaccinare împotriva Covid-19 este o strategie de interes național.
Primii vor trebui vaccinați medicii, profesorii, bugetarii care au contact cu publicul si toti politicienii care ocupa funcții publice.

Daca acestia vor deveni imuni la noul coronavirus va scădea semnificativ rata de infectare dar nu de tot.

La profesori necesitatea este maxima ca sa se poată începe școlile.

Elevii cred ca ar trebui si ei inclusi in prioritatea de interes național pentru ca in cazul în care acestia nu vor fi vaccinați isi vor infecta parintii si bunicii.
Daca vaccinarea a fi finalizata în decembrie 2020 in ianuarie 2021 ar putea începe școlile.

Daca cei vaccinați nu mai transmit virusul pandemia este pe sfert rezolvata.
Dar, depinde si cat timp va rezista imunizarea si daca la toti cei vaccinați efectul vaccinului va fi la fel ca durata in timp.
Nu am vazut niciun studiu pe acest aspect.

Stie cineva care este numărul acestora de mai sus si cate doze de vaccin ar fi necesare?
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Da, nu pot exista diferențe.
Eu oricum recomand vaccinarea cu AstraZeneca persoanelor pana în 45 de ani ca sa nu existe deloc probleme.

Rămâne de vazut cum va fi cu libera circulație.
Nici ei nu știu ce sa faca in acest moment.
Este și complicat.
Deocamdată Grecia și Israel ar vrea ceva în acest sens.
Mie mi-ar fi suficient dar depinde si ce va face statul român.
Se elimina problema cu internarea persoanelor vaccinate în străinătate pentru ca nu vor face forme grave dar dacă se întra aiurea în carantină la fel de bun ar fi și o testare.

Mai este și problema cu tulpinia britanică care va începe în curând sa isi arate colții și in România.

La întoarcerea în tara te poți trezi ca erau unii cu tulpina sud-africană sau braziliana în străinătate și iar sa apara probleme desi ești vaccinat.

Daca nu se va ajunge la vaccinare masiva vor fi probleme pentru ca vor tot aparea variante noi ale virusului.

Credeți că vaccinarea ar impiedica apariția de tulpini noi la cei vaccinați?
În nod normal asa ar trebui sa fie dar normalul nu prea se leagă în ecuația Covid-19.

Nu ma refer la ipoteza de a se infecta cu o nouă tulpina ci la împiedicarea de a aparea noi mutații la cei vaccinați.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
,,Vaccinuri eficiente împotriva tulpinii sud-africane

OMS a remarcat de asemenea că vaccinurile anti-COVID ale unor producători ca Johnson&Johnson, Novavax şi AstraZeneca au o eficacitate mai mare împotriva acestei variante, detectată, potrivit organizaţiei, în aproape 50 de ţări."

[ link extern ]

Daca are efect și la varianta sud-africană ar fi cu avantaje mai mari vaccinul AstraZeneca.
Referitor la ceea ce discutam noi mai sus.

Trebuie insa știut sigur.

Și Marea Britanie gândește ca ar fi necesar un tratat internațional în materie pandemica.

,,Ar fi nevoie de un tratat care să stabilească regulile de acțiune în cazul unei viitoare pandemii, crede premierul britanic Boris Johnson. El a spus că un astfel de acord ar asigura transparenţa, în contextul informațiilor care vin de la OMS și care arată că autoritățile chineze au ascuns informații, în urmă cu mai bine de un an."

[ link extern ]

Nu cred insa ca ar fi eficient un tratat fără sa se permită și posibilitatea statelor de a trimite oameni pe teritoriul strain cu risc pandemic pentru a se ocupa de proprii cetățeni.
Sunt curios dacă China ar semna un astfel de tratat internațional mai ales ca tot la ei exista cel mai ridicat risc de a apărea epidemii.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Premierul Israelului a scos un video viral pe internet pentru vaccinare.
Joaca foarte bine rolul.

[ link extern ] /

Se pare ca Cehia a făcut și ea greșeli și are o rată de infectare foarte mare.

[ link extern ] /

În România daca nu se concentrează tare vaccinarea pe București vor fi mari probleme.
În câteva zile numărul de infectari va depăși numaarul persoanelor vaccinate din capitala.

,,Topul județelor după noua raportare de cazuri COVID-19: București conduce detașat cu peste 440 de cazuri noi în ultima zi / Cluj, Timiș și Ilfov în top"

[ link extern ]
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Daca vor sa grabeasca procesul de vaccinare ar trebui sa apeleze si la vaccinul rusesc Sputik V.

Ungaria si Slovacia deja au apelat la vaccinul rusesc.

,,Slovacia este ţara cu cea mai ridicată rată de mortalitate din cauza COVID-19 pe cap de locuitor în ultima săptămână în lume, conform site-ului Our World in Data. Deși situația este una îngrijorătoare, există totuși un motiv de bucurie. A primit luni primul lot de vaccin rusesc Sputnik V, dintr-un total de 2 milioane de doze comandate Rusiei. Anunțul pe marginea acestui subiect a fost făcut luni de către premierul slovac Igor Matovic, citat de AFP şi Reuters."

[ link extern ] /

In UE se misca extrem de greu situatia cu vacinurile.

Ar trebui sa faca platforme in care sa se intrebe populatia cu ce vaccin ar vrea sa se vaccineze si daca ar accepta vacinul rusesc.
Ar ramane de vazut si daca Rusia ar fi de acord sa livreze Romaniei vaccinul lor.
Chiar as fi curios ce pozitie ar adopta Rusia fata de un astfel de demers.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Va dau acest link pentru a va expune parerea.

[ link extern ]

Îmi vine greu sa cred ca ar fi asa.
România nu apare în niciun grafic...
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat