Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Strategia de vaccinare împotriva Covid-19 o ...
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Strategia de vaccinare împotriva Covid-19 o necesitate de interes national

Strategia de vaccinare împotriva Covid-19 este o strategie de interes național.
Primii vor trebui vaccinați medicii, profesorii, bugetarii care au contact cu publicul si toti politicienii care ocupa funcții publice.

Daca acestia vor deveni imuni la noul coronavirus va scădea semnificativ rata de infectare dar nu de tot.

La profesori necesitatea este maxima ca sa se poată începe școlile.

Elevii cred ca ar trebui si ei inclusi in prioritatea de interes național pentru ca in cazul în care acestia nu vor fi vaccinați isi vor infecta parintii si bunicii.
Daca vaccinarea a fi finalizata în decembrie 2020 in ianuarie 2021 ar putea începe școlile.

Daca cei vaccinați nu mai transmit virusul pandemia este pe sfert rezolvata.
Dar, depinde si cat timp va rezista imunizarea si daca la toti cei vaccinați efectul vaccinului va fi la fel ca durata in timp.
Nu am vazut niciun studiu pe acest aspect.

Stie cineva care este numărul acestora de mai sus si cate doze de vaccin ar fi necesare?
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Nu vom face rost de vaccin.
Vaccinul "la liber" nu e anul asta, undeva prin martie anul viitor, poate.
Pai...ar trebui mai repede ,,la.liber "pentru ca daca stam dupa stat nu facem nimic.
Prețul.de achiziție facut de stat ar fi undeva la 37 de euro doza din cate am inteles.
Sa faca cumva sa achitam în avans ca sa aiba bani de achiziție.
Eu as fi de acord sa achit in avans dar sa stiu sigur când am vaccinul.
Am avea si avantajul ca am decide noi care vaccin sa îl facem.

Daca am fi mai mulți poate am reusi ceva.
Sunt vreo 40% care nu vor sa se vaccineze.
Daca am avea noi o initiativa poate ca statul ar face ceva sa mearga mai repede lucrurile.
Si daca am achita în avans statul ar avea bani.
15 de.milioane de doze nu sunt chiar ușor de cumpărat de stat daca nu plătim noi in avans.
Ce ziceti?

Daca nu plătim in avans ca sa avem contract cu statul nu avem nicio garantie.
Sa cumparam vaccinul dupa internet la.liber este exclus.
Doar prin stat putem rezolva.

Daca dureaza prea mult este posibil sa ma orientez spre vaccinul rusesc.
In 3-4 luni deja se va vedea care este situația cu vaccinul rusesc Sputnik.
Daca UE recunoaște vaccinul pe călătorii rusi nu as vedea probleme.
Aici va fi de fapt toata treaba.

Bănuiesc ca cei vaccinați vor avea un carnet de vaccin si nu se vor mai cere testele PCR in care nu am incredere deplina mai ales ca poți fi infectat dupa testare.

Daca UE nu va recunoaște vaccinul Sputnik este posibil ca nici Rusia sa nu recunoască vaccinul occidental.
Momentul in care vaccinul rusesc si occidental vor fi recunoscute reciproc ne va da și garanția pe care o asteptam.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
,,Uniunea Europeană va semna un acord cu Moderna pentru 160 de milioane de doze de vaccin anti-Covid,,

[ link extern ]

Nu se precizează insa cand vor fi livrate aceste 160 de milioane de doze de vaccin.

____________

,Rusia a anunțat cât va costa vaccinul anti-Covid denumit "Sputnik V", despre care autoritățile de la Moscova susțin că ar avea o eficiență de peste 95%. Prețul unei doze de vaccin va fi de mai puțin de 10 dolari, cu mult sub costurile anunțat de companiile Pfizer și Moderna."

,,FIDR a precizat că preţul de sub 10 dolari pentru o doză este de două ori mai mic decât cel al vaccinurilor care folosesc tehnologia ARN mesager, aşa cum se întâmplă în cazul vaccinurilor anti-Covid dezvoltate de companiile americane Moderna şi Pfizer."

Oficialii ruși spun că prețurile de 19,5 dolari pentru o doză de vaccin Pfizer și 25-37 de dolari pe una de vaccin produs de compania Moderna presupun costuri mult mai mari decât cele pentru Sputnik V, mai ales că pentru fiecare este nevoie de cel puțin două injecții pentru o eficiență optimă.

[ link extern ]
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Asteptati sa ajunga in Romania prima transa de vaccin, pentru cei din "linia intai" sau alte categorii prioritare. Gratis.
Atunci veti vedea cit e de fapt procentul celor care doresc sa se vaccineze.
Eu il estimez la maxim 50%.

Au aparut deja voci de "specialisti" de serviciu care strimba din nas, ca de ce nu e un vaccin de la niste firme care le stiau ei traditionale, ca trebuie sa asteptam luni de zile sa vedem daca nu le creste coada celor vaccinati, etc. Asa ca procentul estimat de mine s-ar putea sa fie optimist.

Veti vedea in lunile ianuarie, februarie daca si cum va exista o strategie de rezervare in avans, pentru cei cu vaccinul la "liber".
E greu sa te lupti cu propaganda legata de Covid-19. Uitati-va cum stau vecinii nostri (apropo de dilema dvs. legata de numarul de persoane din Romania, care vor dori sa se vaccineze) :
[ link extern ]