Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Strategia de vaccinare împotriva Covid-19 o ...
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Strategia de vaccinare împotriva Covid-19 o necesitate de interes national

Strategia de vaccinare împotriva Covid-19 este o strategie de interes național.
Primii vor trebui vaccinați medicii, profesorii, bugetarii care au contact cu publicul si toti politicienii care ocupa funcții publice.

Daca acestia vor deveni imuni la noul coronavirus va scădea semnificativ rata de infectare dar nu de tot.

La profesori necesitatea este maxima ca sa se poată începe școlile.

Elevii cred ca ar trebui si ei inclusi in prioritatea de interes național pentru ca in cazul în care acestia nu vor fi vaccinați isi vor infecta parintii si bunicii.
Daca vaccinarea a fi finalizata în decembrie 2020 in ianuarie 2021 ar putea începe școlile.

Daca cei vaccinați nu mai transmit virusul pandemia este pe sfert rezolvata.
Dar, depinde si cat timp va rezista imunizarea si daca la toti cei vaccinați efectul vaccinului va fi la fel ca durata in timp.
Nu am vazut niciun studiu pe acest aspect.

Stie cineva care este numărul acestora de mai sus si cate doze de vaccin ar fi necesare?
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Eu va inteleg, nu e o surpriza, au mai existata astfel de vaccinuri, pentru alte boli, cu efecte secundare. De fapt, cred ca nu exista produs medical cu ZERO efecte secundare, pentru absolut orice persoana. Iar aici efectul secundar amintit de articol a fost resimtit in proportie de 0,01%.

Iar suedezii vor majoritar sa se vaccineze, asta reiese din sondaj.
Nu din motivul asta a incercat Suedia imunitatea de turma, ci s-a bazat pe o idee in care contagiozitatea era estimata ca fiind mai mica. Din pacate mutatiile virusului au dus spre o contagiozitate mai mare.
Mie imi rezulta ca ar refuza sa se vaccineze dar ramane de vazut.
Se pare ca acel vaccin i-a afectat pe cei intre 15 si 25 de ani.Nu cred ca mai au dreptul de a conduce autoturisme pentru ca exista riscul sa adoarma la volan.

Nu cred ca Suedia a facut o astfel de eroare.
O astfel de eroare a facut premierul Boris Johnson la inceput dar a inteles ca a gresit.Si Marea Britanie m-a surpins total neplacut cum a inteles sa se apere...de noul coronavirus...
Suedia si-a mentinut stilul caracteristic de abordare a apararii pandemice in mod constant chiar si atunci cand a inteles ca este lata treaba.
Se vedea clar in Italia, Spania si Franta ca nu este deloc de joaca.

Eu am tot analizat varianta Suediei dar nu am inteles-o.
Nici nu a dat rezultate.
Ei au incercat o imunitate de turma ignorand faptul ca o persoana se poate infecta si de mai multe ori.
De altfel, acest lucru m-a surprins pe mine in apararea lor pandemica pentru ca era vizibil ca orice persoana se poate reinfecta ulterior si nu prea era de mare ajutor imunitatea de turma in aceste conditii.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Am inteles ca cei care se vor vaccina vor mai purta masti de protectie 2-3 săptămâni de la momentul vaccinării.

Nu scrie nicăieri daca cei care se vor vaccina vor fi sau nu purtători transmitatori de Sars-Cov-2 si daca acestia ar putea infecta alte persoane.
Nu am inteles daca cei vaccinați vor intra sau nu în izolare.
Nu exista niciun protocol in acest sens în acest moment dar este o întrebare de actualitate.

Nu a zis nimeni absolut nimic despre asa ceva si nici nu am remarcat sa fi ridicat cineva aceste întrebări.

Strategia de vaccinare trebuie facuta si in raport de astfel de aspecte in mod obligatoriu.

Daca ar fi transmitatori de Sars-Cov-2 eu as recomanda zonele Covid ca sa nu stea in arest la.domiciliu.
Tocmai ieri ce ma gândeam ca au devenit inoportune si ineficiente zonele Covid daca se va face vaccinarea populatiei.
Nu ma refer insa la persoanele varstice pentru zone Covid, ca sa fiu explicit si clar inteles.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Purtarea mastii este pentru propria lor protectie. Asta pina se produc suficienti anticorpi.
Nu e pentru ca ar transmite Sars-Cov-2. :)
,,Compania farmaceutică americană Moderna susține că vaccinul împotriva COVID-19 are potenţial de a asigura o imunitate durabilă. Testele clinice arată că după prima doză se dezvoltă anticorpi ce durează timp de trei luni, iar după cea de-a doua doză de vaccin organismul ar rămâne imun încă două luni. "

[ link extern ]

Deci, ar trebui ca fiecare persoana sa fie vaccinata de 5 ori pe an.
Se va face vaccinul dupa expirarea duratei de doua luni sau inainte?

Multe costuri vor fi in viitor.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat