Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Buna ziua. As dori un raspuns! Detin o societate de ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Buna ziua. As dori un raspuns! Detin o societate de transport ...

Buna ziua. As dori un raspuns!
Detin o societate de transport in regim taxi si una dintre cele 2 masini detinute a fost oprita in trafic de catre un agent de la rutiera. Dupa 2 ore de verificari la sange a documentelor(asigurari, atestate, metrologie etc.) intocmeste procesul verbal prin care dispune masura de retinere a Autorizatiei Taxi si a ecusoanelor (lucru mentionat si in procesul verbal), ecusoane care au fost dezlipite de agent cu un feon la un service din apropiere, precum si masura administrativa de suspendare a utorizatiei taxi pe o perioda de 1 luna pe motiv ca ecusonele nu erau aplicate pe portierele din spate ci pe stalpii spate langa luneta ( Dacia Logan) . Mentionez ca autorizatia este emisa de catre Autoritatea Publica Locala si conform legii ea poate dispune aceste masuri. Intrebarea mea este: Avea dreptul agentul rutier sa dispuna aceste masuri privind autorizatia Taxi daca acest lucru nu intra in competenta sa si atributiile sale?
Va multumesc!
~ Conținut șters la cerere ~
Buna ziua! Am motivat in instanta pe fond a fost anulata masura retinerii dar masura suspendarii judecatorul a considerat ca a fost dispusa legal . In motivare judecatorul retine ca au fost retinute placutele si certificatul (lucru care intra in domeniul politistului rutier). Dar mie mi-a fort suspendata autorizatia.
angela scurtu, utilizator