Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Boxa/ghena gunoi ocupate de un singur vecin de pe ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Boxa/ghena gunoi ocupate de un singur vecin de pe palier

Buna ziua,
Locuiesc intr-un bloc cu 8 etaje, la etajul 5, la fiecare etaj este o boxa ce a fost dedicata ghenei de gunoi.
Intre timp aceste ghene au fost anulate si acest spatiu este acum ocupat abuziv peste noapte( a fost pusa o incuietoare la usa de acces in boxa ) de catre un vecin de pe palier care de fapt nici nu sta de mai bine de 3 ani in apartament ... se pare ca a iesit la pensie si a plecat la casa care o detine intr-un sat.
Mai mult de atat acest vecin care a ocupat aceasta boxa are si datorii foarte mari la asociatie, ce ma sfatuiti sa fac in acest caz?

De aproximativ 5 luni a fost schimbat tot comitetul asociatiei / presedinte / adiministrator / etc.

Multumesc anticipat.
Manuela Rășină, administrator
Nu ati spus exact ce doriti. Exista un subiect asemanator cu al dvs. , deschis de curind:
www.avocatnet.ro/forum/discu...
Evident ca va trebui sa chestionati organele de conducere ale asociatiei, pentru rezolvarea dorita.
[ link extern ]
latka, moderator
Multumesc frumos,

Da din greseala si cred ca si nervi am omis sa pun si intrebarea...

Ce trebuie sa fac in acest caz ca sa pot avea si eu acces la acest spatiu?

Datorita faptului ca noul comitet de administratie este relativ nou si dupa ce am discutat cu ei ... se pare ca ei nu au nici o cunostinta despre cum a reusit cel care are acum cheia de la acel spatiu sa il ocupe in acest fel.

Problema este ca aceasta persona nu mai sta in apartament de mai bine de 3 ani si in consecinta si boxa este inchisa si nefolosita tot de atat timp si asa cum am precizat mai inainte el este si un rau platnic in cadrul asociatiei.

Acum eu ce drepturi am si cum pot deschide si accesa aceasta boxa daca aceasta persona nu este prezenta in cadrul asociatiei ca sa putem discuta, deoarece eu l-am contactat telefonic si am incercat sa il fac sa inteleaga ca toate cel 4 apartamente de pe palier au dreptul la acel spatiu comun, dar el nu a dorit sa continuie discutia ;-(

Se pare ca nimeni din cei ca re au acces la aceste boxe de pe fiecare palier nu au vre-un fel de act incheiat cu asociatia.
Este treaba asociatiei sa desfiinteze toate boxele de pe toate palierele. Si sa respecte legea 196/2018.
latka, moderator
Boxele aferente ghenelor de gunoi s-au desființat și transformate sub forma de debara sa uscătorie sau de fapt ce a vrut fiecare sa își facă în acele spatii.
Problema este doar la mine pe palier unde de fapt doar 1 apartament are acum acces la acel spațiu care de fapt este spațiu comun al celor 4 apartamente de pe palier.

la celelalte etaje / paliere au acces sau au împărțit spațiu intre cele 4 apartamente ca sa nu fie discuții.

idee este ca noi celelalte 3 apartamente nu avem acces...
Pai dacă fiecare a făcut ce a vrut, de ce va supărați pe vecinul care a închis spațiul de la etajul unde locuiți? :) Ori va convine respectarea textului de lege, ori fiecare face ce dorește. Nu există drept de ocupare pe palier, conform legii orice proprietar are acces la orice nivel.
latka, moderator